Isaac 'kapıyı' kırdı Kirk 'çatıyı' yıkacak

ABD'yi vuran Isaac kasırgası hız kesti. Ancak Louisiana ve Mississippi eyaletlerinin sınırında bulunan bir barajın yıkılma tehlikesine karşı kırmızı alarm verildi. 50 ile 60 bin kişi, 90 dakika içinde bölgeden tahliye edildi

Atlantik kasırga sezonunun en güçlü fırtınalarından biri olan Isaac saatte zaman zaman 180 km hıza ulaştığı son iki günde Meksika Körfezi'nde adeta yıkıma yol açtı. Haiti ve Dominik Cumhuriyet'inde 24 kişinin ölümüne yol açan Isaac, ABD'de Louisiana, Mississippi, Alabama ve Florida eyaletlerini vurdu. Louisiana ve Mississippi eyaletlerinin sınırında bulunan bir barajın yıkılma ihtimalinin yüzde 50 olduğu belirtilerek bölgede yaşayan 60 bin kişinin tahliyesine karar verildi. Ulusal Meteoroloji Dairesi barajın yıkılması halinde Tangipahoa Nehri'nde su seviyesinin 3.5 metre ile 5 metre arasında olabileceğini belirterek 50 ila 60 bin kişinin bölgeyi boşaltmak için 90 dakikası olduğunu belirtti. Dün akşam hızını 65 km'ye kadar indiren Isaac kasırgası nedeniyle evlerini boşaltmak zorunda kalan 3 bin kişi ise spor salonlarına yerleştirildi. 7 yıl önce ABD'de ağır maddi hasar ve ölümlere yol açan Katrina kasırgası benzeri etki yapması beklenen Isaac'ın hızını yavaşlatması yetkilileri sevindirdi. Şimdiye kadar sadece bir kişinin ölümüne neden olan kasırga nedeniyle ABD'nin 3 eyaletinde bine yakın ev sular altında kaldı.

KATRİNA TECRÜBESİ İŞE YARADI
Katrina sonrası tecrübe kazanan ABD'liler bazı önlemlerle hasarı azalttı. New Orleans'ta Katrina sonrası kurulan set ve barikatlar planlanan gibi işlev görerek, kasırga ile gelen suların kentleri etkilemesine izin vermedi. Ancak tam bir felaketin yaralarını sarmaya çalışırken yeni bir kasırga alarmıyla sarsılan halk yapacaklaırnı şaşırmış durumda. Çünkü Amerikan Ulusal Kasırga Merkezi Atlantik Okyanusu'nun kuzey batısında giderek güçlenen ve saatteki hızı 75 km ye ulaşan 'Kirk' fırtınası için uyarı yaptı. 'Kirk' bu akşamdan itibaren kasırgaya dönüşerek ABD'yi ve Meksika Körfezi'ndeki ülkeleri vuracak.

BİZE ULAŞIN