Mursi'ye İran usulü sansür

Bağlantısızlar zirvesinde konuşan Mısır Cumhurbaşkanı Mursi'nin Esad rejimini eleştirdiği konuşmasındaki Suriye kelimeleri, İranlı tercümanlar tarafından Bahreyn olarak değiştirildi

Bağlantısızlar Hareketi'nin dün İran'ın başkenti Tahran'da başlayan zirve toplantılarına katılan Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin konuşması, İranlı tercümanlar tarafından değiştirildi. Mursi'nin "Suriye'de zalim bir rejim var. Bu rejime karşı halkın yanında yer almalıyız" şeklindeki sözlerinde geçen Suriye kelimesi, tercümanlar tarafından 'Bahreyn' olarak Farsçaya aktarıldı. Durumu fark eden İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Dışişleri Ali Ekber Salihi vasıtasıyla yanlışı düzeltmeye çalıştığındaysa, Mursi konuşmasını çoktan tamamlamıştı. Mursi'nin Arapça olarak yaptığı konuşmanın, diğer bütün dillere eksiksiz çevrildiği kaydedildi. Mısır Cumhurbaşkanı'nın Suriye rejimine yönelik uyarıları İran basını tarafından da sessizlikle karşılandı. Mursi'nin Tahran ziyaretini günler öncesinden haberleştiren haber siteleri ve resmi haber kaynakları, kelimenin tam anlamıyla sansür uyguladı. Mısır heyeti, zirvenin ilk günkü oturumların sonra ülkeden ayrılarak Kahire'ye döndü.

HAMANEY DE KONUŞTU

Toplantının açılış konuşmasını yapan İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney, dünyanın birkaç Batılı ülkenin diktatörlüğü altında yönetilmemesi gerektiğini savunarak, "ABD ve işbirlikçileri, bu sorunlu ve hatalı sistemi suiistimal ederek zorbalık yapabiliyorlar. İnsan hakları diyorlar, ancak tek yaptıkları Batı'nın çıkarlarını gözetmek. Terörizmle mücadele ettiklerini savunuyorlar, ama savunmasız insanları, köyleri, kentleri hedef alıyorlar" ifadelerini kullandı. Ortadoğu'nun nükleer silahlardan tamamen arındırılması gerektiğini de söyleyen Hamaney, dünyada barış ve istikrarın sağlanması ile kitle imha silahlarının yok edilmesinin herkesin talebi olduğunu kaydetti. Bugün sona erecek olan Bağlantısızlar Hareketi'nin 16'ıncı toplantısının sonuç bildirgesinde Filistin ve Suriye ile ilgili çalışma grubu oluşturulması kararı ile İsrail'in kınayan ifadelerin yer alması bekleniyor.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

BİZE ULAŞIN