Rice kurultayda 'şahin' konuştu

Cumhuriyetçi Parti Kurultayı'nda konuşan eski Dışişleri Bakanı Rice, ABD'nin geriden liderlik yapamayacağını belirterek, "Barış gerçekten güçlü olmayla gelecek" dedi

Florida eyaletinin Tampa kentinde düzenlenen Cumhuriyetçi Parti Ulusal Kurultayı'nda konuşma yapan ABD eski Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Amerikan ideallerinden bahsettiği ve kendi hayatından örnekler verdiği konuşmasıyla gecenin yıldızı oldu. Konuşmasında Başkan Barack Obama'nın adını anmayan Rice, uygulanan politikaları ağır şekilde eleştirdi. Parti başkan adayı Mitt Romney'e övgüler yağdıran Rice, "Arap Baharı'nın taşıdığı umudun belirsizliğin girdabına sürüklendiği, İran ve Suriye'deki diktatörlerin kendi halkını katlettiği ve bölgesel güvenliği tehdit ettiği ortamda herkes 'Amerika nerede duruyor?' diye soruyor" dedi. Liderlik etmekte ABD'nin isteksiz olamayacağını söyleyen Rice "Romney ve Paul Ryan bu gerçekliğin farkında. Askeri kapasitemiz ve teknolojik avantajımız Romney'nin ellerinde güvende olacaktır" dedi. Öte yandan Romney'in bineceği uçakta gizli servis çalışanının unuttuğu silah paniğe neden oldu. Bir gazeteci tarafından bulunan tabancanın gizli servis çalışanına ait olduğu anlaşıldı. Bu arada Yahoo News Washington bürosu şefi David Chalian, toplantının canlı yayını öncesinde mikrofonun açık olduğunu unutarak, Romney ve eşi için "siyahlar boğulurken mutlu bir şekilde parti yapıyorlar" şeklinde şaka yapmasının üzerinden 24 saat geçmeden işinden kovuldu.

ARALARINDAN SU SIZMADI

Kurultay salonunda yan yana oturan Mitt Romney ve Condoleezza Rice samimi şekilde sohbet ederken, neşeli tavırları dikkat çekti.

BİZE ULAŞIN