"132 yaşında öldü!"

Dünyanın en yaşlı insanı olduğu kabul edilen ancak tam olarak yaşı kanıtlamayan Gürcü nine hayata gözlerini yumdu.

Gürcistan'da yaşayan Antisa Khvichava Rusya devrimini, birinci ve ikinci dünya savaşlarının canlı tanığıydı. Sovyetler Birliği'ne ait belgelere göre 8 Temmuz 1880'de doğmuştu. Bu belgelere göre 132 yaşında olan Kvichava geçtiğimiz günlerde hayatını kaybetti.

42 yaşındaki torunuyla birlikte yaşayan Kvichava 85 yaşındayken çay ve mısır tarlalarında çalışmayı bırakmıştı. Kvichava'nun torunlarının 18 çocuğu var. Ayrıca torunlarının da 4 torunu yaşıyor. İki çocuğunu İkinci Dünya Savaşı'nda yitiren kadının 60 yaşındayken de şu anda 72 yaşında olan Mikhail'i doğurdu.

Ancak Kvichava'nın yaşıyla ilgili tartışmalar hala devam ediyor. Örneğin Guinness Kvichava'yı en yaşlı insan olarak kabul etmiyor. Doğum sertifikası kaybolsa da Kvichava'nın doğum tarihini gösteren iki belge mevcut. Birisi 2010'da bir fotroğrafçının görüntülediği pasaportu.


Bir başka belgnine de Gürcü makamlarca verildiği belirtildi.

Torunları ninelerinin sağlığının son derece yerinde olduğunu belirtti. Ancak Kvichava'nın ölümü de Guinness kayıtlarına geçemedi. Guinness'e en uzun yaşayan insan Fransız Jeanne Calment'ti. 122 yıl 164 gün yaşayn Calment Ağustos 1997'de ölmüştü.
BİZE ULAŞIN