6 saatlik ziyaret ülkeyi karıştırdı

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, ekonomik kriz patlak verdiğinden bu yana Atina'ya yapacağı ilk ziyarette, tasarruf önlemlerine öfkeli halkın protesto gösterilerine karşı güvenliği sağlamak üzere 6 binden fazla polis görev yapacak.

Atina'ya yarın yapacağı 6 saatlik ziyarette Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ve Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ile görüşecek Merkel'in güvenliğini sağlamak amacıyla Yunan polisi şehirde kuş uçurtmayacak.

Yunan polisi, Atina havaalanı, havaalanı yolu ile Alman Başbakan'ın kalacağı otelde güvenlik önlemlerinin artırılacağını, 6 binden fazla polisin görev yapacağı şehirde merkeze çıkan ana caddelerin ve belli merkezlerin trafiğe kapalı olacağını bildirdi.

Alınan bilgiye göre, belirli binaların çatılarına keskin nişancılar bazı caddelere ise su panzerleri yerleştirilecek, polis köpekleri de operasyonlara destek verecek. Polis helikopteri Angela Merkel'in konvoyunu havadan izleyecek, göstericilerin hareketlerini kontrol edecek.

Güvenlik önlemleri parlamento, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Hilton Oteli ve Almanya'nın Atina Büyükelçiliği önünde yoğunlaşacak. Büyükelçiliğin yanı sıra Alman şirketlerinin de önünde güvenlik önlemleri alınacak.

Atina dışından gelenlerle birlikte 40 çevik kuvvet timi akşam saatlerinden itibaren parlamentoyu koruma altına alacak. Yunan polisi bugünden itibaren önleyici kontroller yaparak, şüpheli şahısları gözaltına alacak.

Önlemler kapsamında yarın Sintagma, Panepistimio, Omonia ve Evangelismos metro istasyonlarının hizmete kapatılacağı duyuruldu.

Öte yandan ülkede tasarruf önlemlerine tepkili halk, önlemlerden sorumlu tuttukları Almanya Başbakanı Merkel'in ziyareti nedeniyle çeşitli meydanlarda gösteriler düzenleyecek.

Gösteriye, anamuhalefet partisi Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) da destek vereceğini açıkladı.

Yunanistan Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (ADEDY) ile Yunanistan İşçi Sendikaları Konfederasyonu (GSEE), 12.00-15.00 saatleri arasında iş durdurma eylemi yapacaklarını ve 13.00'te parlamento ve bakanlıkların bulunduğu Sintagma meydanında bir gösteri düzenleyeceklerini bildirdi.
Aynı saatlerde Yunanistan Komünist Partisi (KKE) Mücadeleci İşçi Kolları Birliği (PAME) üyeleri de Omonia meydanında toplanacak.

Muhalefetteki Bağımsız Yunanlılar Partisi üyeleri ve sempatizanları da saat 18.00'de Almanya'nın Atina Büyükelçiliği'nde bir protesto gösterisi düzenleyecek.
Öte yandan Atina Emniyet Müdürlüğü, Sintagma ve Omonia meydanları dışında şehrin diğer yerlerinde toplanmayı ve gösteri yapmayı yasakladığını bildirdi.

BİZE ULAŞIN