Barzani'den 'silahlı eğitim' açıklaması

Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Barzani'den flaş açıklama...

Suriye'nin kuzeyinde de Irak'taki gibi bir yapılanma olması gerektiğini söyleyen Barzani, denetimleri altındaki bölgede Suriye'den gelenlere silahlı eğitim verdiklerini açıkladı.

Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Fransız dergisi L'Essentiel'e verdiği röportajda, denetimleri altındaki bölgede Suriye'den gelen 15 bine yakın, çoğu erkek sığınmacı bulunduğunu söyledi. Barzani, "Bunların bir kesimi silahlı eğitim görüyor" dedi Barzani, Türkiye ile ilişkilerin hiçbir zaman bozulmasını istemediklerini, ancak geçmişte, kendilerine gözdağı verilmek istendiğini savundu.

Barzani, Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır'ı ziyaretinde Kürt sorununu barışçıl yolla çözmek istediklerini belirterek, "Türkiye'nin izlediği politika, bu hakların elde edilmesinde önemli rol oynayabilir. Silahlı çözüm yollarına karşıyız. Türkiye Parlamentosu, buradaki Kürt üyeler için küçümsenemeyecek bir fırsattır" dedi.

IRAK'TAKİNE BENZER HAKLAR VERİLEBİLİR
Barzani, bir soru üzerine denetimleri altındaki bölgede Suriye'den gelen 15 bine yakın, çoğu erkek sığınmacı bulunduğunu söyledi. Bunların bir kesiminin silahlı eğitim gördüklerini, yaşadıkları yerde olası bir kaos karşısında güçlü olmaları gerektiğini anlatan Barzani, şöyle devam etti: "Suriye'deki Kürtler, bu ülke yönetimi tarafından bugüne kadar vatandaş olarak kabul edilmedi.

Suriye'deki Kürtler'e yönelik olarak 1960'lı yılların başından itibaren 'Araplaştırma' politikası izlendi. Suriye'deki Kürtler'e Irak'takine benzer haklar verilebilir. Irak özerk bölgesi ile Suriye'deki Kürt bölgesinin birleşmesi gündemimizde değildir. Gelecekte ne olabileceğini hiç kimse bilemez. Hakların elde edilmesi barışçı yollar ve diyalog yoluyla talep edilebilir"

BİZE ULAŞIN