İran asker çekti Hizbullah yerleşti

İran'ın yaşadığı ekonomik zorluk nedeniyle Suriye'deki Kudüs Gücü askerlerini çektiği, Hizbullah'ın ise bin 500 militanla Esad rejimine destek verdiği belirtildi

Suriye'de 18 önce başlayan ve iç savaşa dönüşen ayaklanmada İran'ın, Devlet Başkanı Beşar Esad'a verdiği desteği azaltmak zorunda kaldığı belirtildi. Batılı istihbarat kaynakları, nükleer çalışmalar sonrası uygulanan yaptırımlar nedeniyle ekonomik zorluk yaşayan Tahran yönetiminin şimdiye kadar Şam'a 5 milyar dolar yardım yaptığını kaydetti. Artan eleştiriler ve Esad yönetiminin ayakta kalma ihtimalinin azaldığını gören Tahran'ın, Suriye'de bulunan ülkenin en eğitimli birliği Kudüs Gücü'ne bağlı 270 askeri geçen hafta Suriye'den çektiği öne sürüldü. Arap medyası ise en az bin 500 Hizbullah militanının Esad rejimine destek için ülkede aktif şekilde savaştığını duyurdu. Daha önce muhaliflerin ele geçirdiği Suriye istihbaratına ait belgelerde de varlığı kabul edilen militanların ayaklanmanın başından beri Suriye'de olduğu belirtildi. Esad rejimine destek verdiği iddialarını yalanlayan Hizbullah örgütüne ait bir internet sitesi ise komutanlardan birinin cihat görevini yerine getirirken öldüğünü duyurdu. Komutanın nerde öldüğü ise açıklanmadı.

SAVAŞ UÇAKLARI İLE VURDU
Önceki gün 84 kişinin öldüğü muhalifler ile Esad birlikleri arasındaki çatışmalar dün de devam etti. Özgür Suriye Ordusu'nun Hatay'a bağlı Güveççi köyü karşısında bulunan Harapjoz köyünde çatıştığı Esad ordusu geri çekilirken, 70 askerin de teslim olduğu belirtildi. Savaş uçaklarının vurduğu Halep'in doğu kırsalındaki Menbec'te ise 1'i çocuk 15 kişi can verdi. Dünkü çatışmalarda ise en az 50 kişi öldü.

"ESAD'IN KUZENİ YAKALANDI" İDDİASI
Devlet Başkanı Beşar Esad'ın kuzesi Hüsam Esad'ın muhalifler tarafından yakalandığı öne sürüldü. 1982'deki Hama katliamı sonrası Baba Esad'a karşı geldiği için ülkeden kaçan önde gelen muhaliflerden Şeyh Adnan El Arour, Twitter'dan Hüsam Esad'ın Özgür Suriye Ordusu tarafından yakalandığını yazdı. Şeyh Arour, "Hüsam, Faruk tugayları tarafından yakalandı. İran ve Rusya Suriye halkının kim olduğunu bilsin" dedi.

BİZE ULAŞIN