İzzetbegoviç'in partisi yerel seçimlerin galibi

Bosna Hersek'teki yerel seçimde, Aliya İzzetbegoviç'in kurduğu Demokratik Eylem Partisi, 34 belediyeyi kazanarak birinci çıktı

Avrupa'da son soykırımın yapıldığı Bosna Hersek'teki yerel seçimlerde, 125 belediyeden 34'ünü Aliya İzzetbegoviç'in kurucusu olduğu Demokratik Eylem Partisi (SDA) kazandı. 1995'te Boşnak nüfusun katledildiği Srebrenitsa'da ise sonuçlar açıklanamadı. Bosna Hersek'te 1992 ile 1995 yılları arasında yaşanan savaş ve Sırpların uyguladığı soykırım sonrası yeni bir yerel seçim yapıldı. Pazar günü sandık başına giden halk, 125 belediye başkanını belirlemek için oy verdi. 84 parti ile 59 siyasi koalisyondan yaklaşık 30 bin adayın yarıştı. Toplam 3 milyon 144 bin kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede katılımın yüksek olmadığı belirtildi. Pazar günü yapılan seçimin dün açıklanan resmi olmayan ilk sonuçlarına göre, Saraybosna'nın Novi Grad, Ilıca, Vogoşça ile Zenitsa, Bihaç, Travnik gibi büyük kentlerinin de aralarında bulunduğu 34 belediyeyi SDA kazanarak birinci parti oldu. Eski Yugoslavya'da işlenen savaş suçları için Lahey'de kurulan mahkemece "insanlığa karşı suç işlemekten" yargılanan Bosnalı Sırpların eski siyasi lideri Radovan Karaciç'in bir süre başkanlığını yaptığı Sırp Demokrat Partisi (SDS), 27 belediye alarak en fazla belediye kazanan ikinci parti oldu.

SREBRENİTSA BELİRSİZ

1995'in temmuz ayında, Müslüman soykırımına sahne olan Srebrenitsa'da ise belediye başkanlığı halen belirsizliğini koruyor. Bu yıl yapılan seçim değişikliği ile soykırım sırasında kentten kaçan Müslümanların oy verme hakları kaldırıldı. Bu nedenle 14 bin kayıtlı seçmenin bulunduğu kentte oyların nerdeyse eşit şekilde bölünebileceği kaydedildi.

SDA ZAFERİNİ PASTA KESEREK KUTLADI
Seçim sonuçlarının ardından SDA Genel Başkanı Süleyman Tihiç, Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Bakir İzzetbegoviç'in de katılımıyla pasta keserek seçim zaferini partililerle birlikte kutladı. Tihiç, partisinin yerel seçimleri kazandığını belirterek, başarıdan dolayı mutlu olduğunu dile getirdi. Ayrılıkçı söylemleriyle bilinen ve Bosna-Hersek'i oluşturan 2 entiteden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin Başkanı Dodik'in başkanlığını yaptığı Bağımsız Sosyal Demokratlar Birliği (SNSD) ise 15 belediye başkanlığı kazanan üçüncü büyük parti oldu. SNSD, 41 belediye başkanlığından 26'sını kaybetti.


AJANSLAR

BİZE ULAŞIN