Kanseri yenip kazandı

Venezüella'nın renkli lideri Hugo Chavez, başkanlık seçimini üçüncü kez kazandı. Oyların yüzde 54'ünü alan sosyalist lider, bir yıldır kanser tedavisi görüyordu. Chavez, daha iyi bir başkanlık sözü verdi

Güney Amerika ülkesi Venezüella'da uzun süredir merakla beklenen devlet başkanlığı seçimlerini ülkenin sosyalist lideri Hugo Chavez kazandı. Pazar günü gerçekleştirilen seçimin ardından açıklanan sonuçlara göre 58 yaşındaki Chavez, 1999'dan bu yana sürdürdüğü devlet başkanlığı görevinde 6 yıl daha kalmaya hak kazandı. 19 milyon seçmenin sandık başına gittiği yarışta oyların yüzde 90'ı sayıldı. Buna göre Chavez oyların yüzde 54'ünü aldı. Seçimler öncesinde batı basınının büyük umut bağladığı 30 muhalefet partisinin oluşturduğu koalisyonun lideri Henrique Capriles ise oyların yüzde 45'ini kazandı. Üçüncü dönemini sürdürecek olan Chavez, 19 milyon seçmen içinden 7.7 milyon oy alarak 2006'da aldığı oy oranını geçti. Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından başkent Caracas'taki devlet başkanlığı sarayı Miroflofes'in balkonundan binlerce kişiye seslenen Chavez, 2013- 2019 döneminde de 21. yüzyılın demokratik sosyalizme dönüşümünün devam edeceğinin teminatını verdi. Konuşmasında "Söz veriyorum daha da iyi bir başkan olacağım" diyen Chavez, ayrıca yenilgiyi kabul eden genç rakibi Capriles'i de tebrik etti.

13 AY TEDAVİ GÖRDÜ

Chavez'in yeniden devlet başkanı seçilmesi başkentte sevinç gösterileri ve havai fişeklerle kutlandı. Chavez, yeniden seçilmesinden hemen sonra Latin Amerika'nın solcu liderleri Arjantin Devlet Başkanı Cristina Kirchner, Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa ve Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales tarafından kutlandı. Seçim propagandalarında ABD ile daha iyi ilişki kurmayı ve devlet güdümlü ekonomiyi rahatlatmayı vaat eden 40 yaşındaki Capriles ise "Kimse yenildiğimizi düşünmesin. Venezüella'nın geleceği için çok güzel bir akım başlattık" dedi. Batı basınında yapılan yorumlarda da "Hugo Chavez, her ne kadar seçimi kazansa da pazar günü şimdiye kadar ki en sıkı yarış yaşandı. Bu da Chavez'i daha reformist davranmaya itebilir" denildi. Muhalefet tarafından ülkenin zengin petrol kaynaklarını kendi popülerliği için harcamakla suçlanan ancak yaptığı yardımlar nedeniyle halkın "kahraman" olarak gördüğü Hugo Chavez, seçimlerden önce uzun süre kanserle mücadele etti. Haziran 2011 tarihinden itibaren 13 ay boyunca kanser tedavisi gören Chavez, bu kapsamda birkaç kez Küba'da ameliyat oldu. Kanser türü hiçbir zaman açıklanmayan Chavez için birçok kez "Birkaç ay ömrü kaldı" haberleri çıktı. Defalarca kez kanserden kurtulduğunu söyleyen Chavez'in iktidardaki en büyük başarısı ise halk arasında okur yazarlık oranını yüzde 100'e çıkarması.

Başarısız darbe girişimiyle gelenün
Öğretmen bir çiftin oğlu olarak 1954'te dünyaya gelen ve askeri akademi mezunu Hugo Chavez'in adını, dünya ilk kez Şubat 1992'de başarısızlıkla sonuçlanan bir darbe girişimiyle duydu. Chavez, 2 yıl hapis yattıktan sonra askerlikten siyasi hayata geçti. Petrol rezervlerine karşı geliştirdiği politika sayesinde 1998'deki devlet başkanlığı seçimini kazandı. Eğitim, barınma, sağlık ve beslenme alanlarındaki reformları ile halkın desteğini kazanması sayesinde ise 2002'de kendisine karşı darbe girişiminden kurtuldu. Sosyal politikalar sayesinde işsizlik ve çocuk ölüm oranları düştü. Siyasetteki sert yüzünün yanı sıra renkli kişiliği ile de hep ön planda oldu. TV'de şarkı söyleyip dans ederek ününü katlamayı başardı. Favorisi ise Latin pop yıldızı Shakira. 9 saatlik konuşması ile dünyanın en uzun süre konuşan devlet başkanı rekoruna sahip.

BİZE ULAŞIN