Ölü sayısı 35 bini geçti

Suriye'de halk ayaklanmasının başlangıcından bu yana ölü sayısının 35 bini geçtiği açıklandı. Şam'da istihbarat binasına düzenlenen ambulanslı intihar saldırısında ise onlarca kişi öldü

Çarşamba 10.10.2012
Güncelleme: Çarşamba 10.10.2012
ABONE OL
Halk ayaklanmasının başladığı 2011 yılı mart ayından bu yana, Suriye'de hayatını kaybeden insan sayısının 35 bini geçtiği bildirildi. Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Suriye Devrim Şehitleri Veritabanı'ndan yapılan açıklamada, 572'nci gününü dolduran Suriye'deki ayaklanmada, Beşar Esad yönetiminin askeri operasyonlarında hayatını kaybedenlerin sayısının 35 bini geçtiği, ölenlerden 2 bin 809'unun çocuk olduğu belirtildi. Ayrıca muhalif yazılarıyla bilinen Muhammed Nemr el Medeni işkence sonucu hayatını kaybederken, Özgür Suriye Ordusu, İdlib'de füze rampaları ele geçirdiklerini iddia etti. Dünkü çatışmalarda ise en az 85 kişinin öldüğü bildirildi.

AMBULANSLI SALDIRI

Suriye ordu birlikleriyle muhalifler arasındaki çatışmaların bütün şiddetiyle devam ettiği ülkede, önceki gece başkent Şam'ın dış mahallelerinden Harasta'da bulunan hava kuvvetleri askeri istihbarat binası intihar saldırısının hedefi oldu. Bir ambulansla düzenlenen saldırıda kaç kişinin öldüğü açıklanmazken, muhalifler en az 100 kişinin ölü ya da yaralı olabileceğini iddia etti. Saldırıyı El Kaide ile bağlantılı Nusra Cephesi adlı örgüt üstlendi. Görgü tanıkları, olayın ardından bölgeden yoğun dumanların yükseldiğini ve saatler süren çatışmaların yaşandığını aktardı.

BAN'DAN ATEŞKES ÇAĞRISI

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a seslenerek, tek taraflı ateşkes ilân etmesi çağrısında bulundu. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Paris'teki görüşmesinin ardından bir açıklama yapan Ban "Yaşanan durum, Suriye halkı için katlanılamaz bir hal almıştır" dedi.

Muhaliflere Suudilerden silah
İngiliz yayın kuruluşu BBC, Suriyeli muhaliflerin Halep'teki üslerinde Suudi Arabistan ordusu için Ukrayna'dan gönderilen silahların yer aldığını açıkladı. Silahların Halep'e nasıl geldiğinin belli olmadığını kaydeden BBC, silah dolu sandıkların üzerinde teslimat adresi olarak "Suudi Arabistan Kara Kuvvetleri" yazılı etiketlerin bulunduğunu belirtti. Habere göre, Suudi yetkililer konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti. Amerikan New York Times gazetesi de geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan ve Katar'ın muhaliflere küçük çaplı silah temin ettiğini yazmıştı.