Sınırın ötesi şiddet

Türkiye'nin güneyindeki Suriye'de muhaliflerle Esad'a bağlı ordu güçleri arasında süren çatışmalarda çoğu kent yağmur gibi top atışına tutulurken, 17 kişi ise kurşuna dizildi

Sınırın öte tarafındaki Suriye'de ikinci yılına yaklaşan iç savaş, dün de hız kesmeden devam etti. Devlet Başkanı Beşar Esad'a bağlı ordu güçleri, özellikle Halep ve Humus'u yoğun şekilde ateş altında tuttu. Muhalifleri bu bölgelerden sökmek isteyen birliklerin rastgele açtığı ateşte birçok sivil yerleşim yeri de zarar gördü. Ordu güçlerinin muhaliflerin elindeki kentlere yığınak yapmaya çalıştığı ançak birçok yerde direnişle karşılaştığı kaydedildi. Ayrıca ülke içinde rejim askerlerinin düzenlediği ev baskınları ise halkın korkulu rüyası haline geldi. Muhalif avına çıkan Esad birliklerinin Şam'ın Dara'ya beldesinde 17 kişiyi kurşuna dizerek öldürdüğü belirtildi. El Arabiya'nın verdiği haberde infaz edilenlerin su kuyusuna atıldığı öne sürüldü. Önceki gün rejim karşıtlarına yönelik düzenlenen operasyonlarda 158 kişinin öldürüldüğü ülkede dün de 78 kişinin yaşamını yitirdiği duyuruldu. Ayrıca devlet televizyonu için çalışan bir gazeteci de öldürüldü.

ABD'den GÖREV GÜCÜ

Bu arada ABD'nin mülteci akınına uğrayan Ürdün'e 150 kişilik bir görev gücü gönderdiği ortaya çıktı. Bu gücün Ürdün ile ABD arasındaki işbirliğini artıracağı ve Suriye'de bulunan kimyasal silahlarla ilgili çalışacağı belirtildi. Türkiye ile Suriye sınırında yaşanan gerginlik hakkında konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ise "Bölgede tansiyonun yükseldiği böyle zamanlarda en iyi yol taraflar arasında doğrudan iletişim kurulmasıdır. En basit yol bu" dedi.

BİZE ULAŞIN