"Bize düzmece kağıt imzalattılar"

Rusya'nın İngilizce yayın yapan RT televizyonuna açıklama yapan Suriye uçağındaki hostes Şirin Aziz, uçakta bulunan yolculara uçağın Türk savaş uçakları tarafından değil de, acil iniş yaptığına dair düzmece kağıt imzalatıldığını, karşı çıkan 4 kişinin de darp edildiğini iddia etti.

Telefonla RT'ye açıklamada bulunan Şirin, "İkisi yolcu ikisi de mürettebattan olmak üzere 4 kişi evrakları imzalamadıkları için darp edildi. Biz evrakların neyle ilgili olduğunu anlamadık. Kaptandan endişe ettik. Kendisi evrakları imzalamaması durumunda tutuklanmakla tehdit edildi…" şeklinde konuştu.

Üç çocuk annesi Fatma El-Saman da kaptanın askeri uçaklarla değil de, acil iniş yaptığına dair evrak imzalamaya zorlandığını iddia etti. El-Salman, herhangi bir imza atmamaları durumunda kaptanın tutuklanacağını söylediklerini iddia etti.

Uçakta inceleme yapan ekibin kendilerini tehdit ettiğini iddia eden Suriyeli yolcu, "Kaptan bize verdiği bilgide, acil iniş yaptığına dair belgeyi imzalamaması durumunda kendisini tutuklayacaklarını bize söyledi…" dedi.

Uçağın maskeli kişilerce kuşatıldığını ve bütün kargoya el konduğunu iddia eden El Saman, Türk yetkililerin bir iş adamının Rusya'dan satın aldığı ve Suriye'ye götürdüğü yedek parçalarla ilgilendiğini söyledi. El Saman'a göre bu malzemeler de silah değildi.

Paketlerin açıldığını ve fotoğraf çekildiğini belirten yolcu, "Sıradan bir insan bile orada silah olmadığını anlayabilir." eleştirisi getirdi. El Saman Rus Büyükelçilik yetkililerinin yolcularla diyalog kurmasına izin verilmediğini de iddia etti.

Diğer taraftan Cihan Haber Ajansı'na gelişmeleri değerlendiren uzmanlar, El Arabiya'da yayınlanan Suriye'nin düşürdüğü Türk jeti olayına Rusya'nın da dahil olduğu yönündeki iddiaları hatırlatarak, gelişmelerin Türkiye-Rusya ilişkilerinin bozulmasını arzu eden merkezlerin komplosu olabileceğine dikkat çekti.

BİZE ULAŞIN