Asi Nehri'ne mayın

Muhalifleri engellemek isteyen Esad rejimi, Hatay'ın Altınözü ilçesinin Hacıpaşa beldesini Suriye topraklarına bağlayan ve Asi Nehri üzerinde yer alan bir köprüye mayın yerleştirdi

Suriye ordu birlikleri, muhaliflerin kullanmasını engellemek amacıyla Asi Nehri üzerindeki bir köprüye variller içinde mayın yerleştirdi. Hatay'ın Altınözü ilçesine bağlı Hacıpaşa beldesinde bulunan ve Türkiye'yi Suriye topraklarına bağlayan 10 metre uzunluğundaki köprünün üzerindeki mayınların çevresi dikenli tellerle çevrilirken, uyarıcı tabela da konulduğu kaydedildi. Köprünün karşısında yer alan Ziyaret Karakolu'nda durumu gözlemleyen Türk askeri yetkililerin de bu alana vatandaşların girmemesi için köprünün Türkiye'deki ayağına "Yasak bölge" tabelası astığı bildirildi. İki ülke arasındaki gerginlik nedeniyle, temeli 6 Şubat 2011'de atılan ve Asi Nehri üzerine kurulması düşünülen 'Dostluk Barajı'nın inşasının da durduğu açıklandı. Altınözü ilçesine bağlı Ziyaret köyüne 2 kilometre uzaklıkta, kotu 103 metre, zeminden yüksekliği ise 22,5 metre olacak barajın yaklaşık 45 milyon liraya mal olacağı ifade edilmişti.

ANAYOLA BARİKAT
Öte yandan, Suriye'de ordu birlikleriyle muhalifler arasındaki çatışmaların da bütün şiddetiyle devam ettiği bildirildi. Başkent Şam ile Halep'i birbirine bağlayan ana yol üzerindeki Maarrat El Numan kasabası yakınlarındaki bir askeri üsse saldırı düzenleyen muhalifler kontrolü ele geçirerek, ana yolun 5 kilometrelik bir kısmını denetimleri altına aldı. Bu gelişmenin, Şam'dan Halep'e silah ve askeri teçhizat sevkiyatı konusunda Esad rejimini zora sokacağı kaydedildi. Dün Halep'te milletvekili Muhammed Hayr El Maşi suikasta kurban giderken, son iki günde 200'den fazla kişi öldü.

Fransa'da kapsamlı Suriye operasyonu

Fransa'nın başkenti Paris yakınlarındaki Sarcelles bölgesinde Yahudilerin sahibi olduğu bir markete 19 Eylül günü düzenlenen saldırıyı soruşturan polis, saldırganların aynı zamanda Suriye'de savaşmak üzere adam topladığını ve eğittini de tespit etti. Yetkililerin '1990'lardan bu yana ülke içindeki en tehlikeli terörist oluşum' olarak tanımladığı grubun üyelerinden 12'si Fransa'nın çeşitli kentlerinden tutuklanırken, bunlardan 5'inin salıverildiği kaydedildi. Fransa Adalet Bakanı "İç ya da dış her türlü tehdidi ciddiye alıyoruz" açıklamasında bulundu.

İlk Alevi kadın subay muhaliflerin safında

Suriye ordusunda albay rütbesiyle görev yapan Zübeyde El Miki, Esad rejimini terk ederek muhaliflerin safına geçen ilk Alevi kadın asker oldu. Golanlı bir ailenin kızı olan El Miki, Youtube üzerinden yaptığı açıklamasında ülkedeki Alevi ve Nusayrilere de çağrıda bulunarak, herkesin 'Suriye Devrimi'ne katılmasını istedi. Suriye'deki mücadelenin ırk ya da din temelli bir mücadele olmadığının altını çizerek, Esad yönetimini "hain rejim" olarak tanımlayan El Miki, konuşmasını Suriye halkına yardımcı olan bütün ülkelere teşekkür ederek tamamladı.

BİZE ULAŞIN