İlişkilerimizin anahtarı Türkiye

Türklerin istenmediği gibi bir yanlış anlaşılmanın bir daha yaşanmayacağını belirten Gürcistan'ın gelecekteki başbakanı Bidzina Ivanişvili, Türkiye ile Rusya arasındaki iyi ilişkilerin, ülkesinin Rusya'yla ilişkilerini normalleştireceğini söyledi

Türkiye ile ilişkilere verdiği önemi her fırsatta dile getiren Gürcistan Hayali Partisi Başkanı Bidzina Ivanişvili, Türk basınında çıkan, Türk işadamlarının Batum'da istenmediği ve yıkılan Aziziye Camisi'nin yeniden inşasına halkın tepki duyduğu haberlerini yalanladı. Gürcistan'da cami inşa etmenin hiçbir zaman sorun olmadığının altını çizen Ivanişvili, caminin daha önce planlandığı üzere yapılacağını belirterek, "Gürcüler başka dinlere saygı duyuyor. Bu, çok yapay bir şekilde alevlendirilen bir konu. Açık kapıları yıkmak istediler. Hiç olmayan bir analiz yarattılar. Ben Türk Büyükelçisi ile bu konuyu görüşmek için iletişime geçtim, ama henüz görüşme fırsatımız olmadı. Ortada bir yanlış anlaşılma varsa, bunu yapan eski hükümettir. Ben bu asılsız meseleyi düzeltmek için her şeyi yapmaya hazırım" diye konuştu.

'AYRIMCILIĞA İZİN YOK'
Ülkesinde dini, cinsel ve etnik ayrımın yapılmasına izin vermeyeceğini belirten Ivanişvili, "Siyasete girdiğimden bu yana söylüyorum; bu üç konuda ayrımcılık yapılması mümkün değil" dedi. Batum'un kapılarının Türk işadamlarına sonuna kadar açık olduğunu vurgulayan Ivanişvili, "Türk ve Gürcü işadamlarının bu konuyla hiçbir ilgisi yok. Ben benzer bir olayın veya yanlış anlaşılmanın yaşanacağını sanmıyorum. Yaşanmaması için elimden geleni yapacağım" diye konuştu. Seçim döneminde mal varlığını Rusya'da kazandığı için iktidar partisi tarafından Rus yanlısı olmakla suçlanan Ivanişvili, Rusya ile ilişkilerin düzelmesinin çok zor olduğunu ve Türkiye'nin Rusya ile iyi ilişkisinden faydalanabileceklerini söyledi. Ivanişvili "Rusya ile ilişkileri normalleştirmek önceliklerimden biri olacak. Ama bu çok zor. Diplomatik ilişkimiz yok gibi. Yeniden inşa etmemiz gerek. Bu kolay değil. Türkiye ve Rusya'nın ilişkileri iyi. İki ülke arasındaki ilişki, bizim de ilişkilerimizi normalleştirmemizi sağlayacak" dedi.

'NATO HEDEFİ SÜRÜYOR'
Rusya ile aşılması gereken duvarda en önemli engelin Gürcistan'ın NATO üyeliği hedefi olduğunu hatırlatan Ivanişvili, "Rusya bundan hoşlanmıyor ama biz yolumuzdan dönmeyeceğiz. NATO'ya dahil olma sürecini hızlandıracağız. NATO askeri bir kurum değil" diyerek ülkesinin hedefine doğru yürümekte kararlı olduğu mesajını verdi.

'KUMAR BİTECEK'
Batum'un son yıllarda turistik bir çekim noktası haline getirilmek amacıyla kumarhane ve fuhuş merkezine dönüştürülmesine de karşı çıkan Ivanişvili, "Görüntüyü doğru bulmuyorum. Ekonomiye yüzde 1 katkı yapıyor diye Batum'un böyle bir yere dönüştürülmesi doğru değil. Buradaki kumarhane ortamını ortadan kaldırmayı düşünüyorum" dedi.

BİZE ULAŞIN