Uçak indirme ne anlama geliyor?

Moskova-Şam seferini yapan yolcu uçağının indirmek ne anlama geliyor? Taha Dağlı, Ankara’nın Rusya’yı karşısına aldığı olayın detaylarını yazdı.

Rusya şimdi bizi suçluyor, açıklama bekliyor, "uçakta hukuk dışı kargo yoktu" diyor. Suriye yönetimi de öyle.

Karşı tarafta Amerika başta olmak üzere batı ülkelerinin neredeyse tamamı Türkiye'yi destekleyen mesajlar veriyor, hepsi "iyi yaptınız" diyor.

Suriye muhalefeti, Katar, Suudi Arabistan cephesi ise "geç bile kaldınız" tavrında.

Toplam 3 cephe saydık, ortalarında Türkiye var. Suriye muhalefetinin yanında olan, Esat'ın karşısında duran Türkiye.
Hükümet karşıtı bir gözle bakarsak şu sonucu alırız. Şam ile yaşanan krize Moskova'yı da dahil etmiş olduk. Ya uçakta hiçbir şey yoksa o zaman boş yere bir cephe de Rusya'ya açtık. Zaten komşu ülkelerle aramız bozukken bir düşman daha kazandık.

Bakış açılarını değiştirirsek bambaşka sonuçlar elde ederiz. Mesela Suriye'nin Rusya'dan silah aldığını bilmeyen yok. İran'dan Suriye'ye asker gönderildiğini bilmeyen yok. Hizbullah üyelerinin ellerinde silahlarla Suriye içerisinde Esat'ın askerlerinin safında muhaliflerle savaştığını bilmeyen yok.

Böyle bir ortamda hava sahasını diplomatik duruşuna yüzde 100 aykırı bir rejim için kullandırtmamak Türkiye'nin en tabi hakkıdır diye düşünebiliriz.

Uçakta füze olmasa da parçası var. Türkiye'nin bu hamlesinde hem Suriye'ye hem de Rusya'ya "Yarın füze dolu uçak gönderirseniz onu da indiririm" mesajı verdiğini de algılayabiliriz.

Rusya ile aramız bozuldu "bu iş ne olacak" diye soranlara ise "hiçbir şey olmaz, diplomatik ilişkiler bir kanalda bozulsa da başka kanallarla yürütülen ilişkiler devam eder hatta farklı dallarda yeni işbirlikleri sağlanabilir" diyebiliriz.

Örnek olarak da İran ile olan zikzaklı ilişkilerimizi gösterebiliriz. Düne kadar biz İran'ın batıyla yaşadığı nükleer krizdeki kefiliydik, arabuluculuyduk. Aynı dönemde NATO'nun radar projesinden dolayı İran ile anlaşamadığımız nokta çıktı. Ama ilişki-alışveriş devam etti. Şimdi de durum aynı İran ile Suriye konusunda ayrı görüşteyiz fakat birleştiğimiz başka konular da yok değil.

Özetle Türkiye uçak indirme hamlesiyle tarafı olduğu konuda haklı olduğuna inandığı bir adım attı. Bunu kimseyi kırmamak ya da birilerini memnun etmek için yapmadı.BİZE ULAŞIN