'Küresel ısınma çoktan bitmiş'

Bilim insanlarını endişelendiren küresel ısınmanın 1980 ile 1996 arasında yaşandığı, 1996 ile 2012 arasındaki 16 yıllık süre içinde ise tamamen durduğu öne sürüldü

İngiltere'de birçok bilim insanının katılımı ile düzenlenen panelde büyük tartışmalar ve politika değişikliklerine neden olan küresel ısınma konusu ele alındı. İnternette yayınlanan kara ve deniz gibi 3 bin ölçme verisini esas alan küresel ısınma tablosunda 1997'nin başından 2012'ye kadar sıcaklığın artmadığı belirtildi. Verilerde 1980 ile 1996 arasındaki 16 yıllık dönemde sıcaklık artışı olduğu belirtilirken, 1980'den önceki 40 yılda da sıcaklığın ya değişmediği ya da azaldığı belirtildi. Medyada yer almayan verilerin internette yayınlanmasının ardından bilim insanları arasında büyük bir tartışmanın da fitili ateşlenmiş oldu.

İTİRAZ EDEN DE OLDU
İklim araştırmalarından Prof. Dr. Phil Jones, son verilere itiraz ederek 16 yıllık sürecin küresel ısınmanın durduğunu söylemek için yeterli zaman dilimi olmadığını söyledi. Prof. Dr. Jones doğal değişkenleri anlayamadıklarını itiraf ettikten sonra önümüzdeki 10 yılın, bir önceki 10 yıldan daha sıcak olacağını öne sürdü. Aynı fikirde olmayan ABD'nin prestijli okullarından Georgia Tech Üniversitesi'nden Prof. Dr. Judith Curry ise gelecekte ısınmayı tahmin etmek için kullanılan bilgisayar modelinin başarısız olduğunu iddia etti. Küresel ısınmayı belirlemek için doğal değişkenlerin hesaba katılmadığını anlatan Prof. Dr. Curry, Meteoroloji Ofisi tarafından hazırlanan bilgisayarlı tahmin tablolarının başarısız olduğunu belirtti. İlk kaydını 1880'de tutmaya başlayan Meteoroloji Ofisi de sıcaklığın 0.75 derece arttığını ve artan karbondioksit salınımı sonrası bu artışın yüzyılın sonunda 5 dereceyi bulacağını kaydetti. Daha önce alınan önlemler sayesinde Dünya'yı mor ötesi zararlı ışınlardan koruyan ozon tabakasının artık incelmediği belirtilmişti.

BİZE ULAŞIN