Muhalifler İdlip'te zafer ilan etti

Muhalifler sınırdaki şehirde zafer ilan etti. Peki Suriye'de son 24 saatte başka neler oldu?

Suriye'de çatışmalar Türkiye sınırındaki İdlip kentinde yoğunlaştı. Günlerdir devam eden çatışmalarda Cuma günü 256 askeri yakalan muhalifler son olarak İdlip'in Cisres suhur kasabasında rejime bağlı 100 askeri daha esir aldı. İdlip'teki çatışmaların odak noktası ise Marat el Numan ilçesi oldu. Kilit konumdaki ilçenin kontrolü bu sabahtan itibaren Özgür Suriye Ordusuna geçti. Muhalifler, geride kalan son birlikleri de püskürttüklerini duyurarak, bölgede zafer ilan etti. İdlip'te muhalifler kara savaşında rejime karşı üstünlük sağlarken, bölgeden çekilmek zorunda kalan Esat yönetimine bağlı birlikler, ayrıldıkları kentleri savaş uçaklarıyla bombalamayı sürdürdü.

SANA: HALEP'TE KONTROL REJİMİN ELİNDE

İdlip'te bunlar yaşanırken, kuzeydeki bir diğer kent olan ülkenin ikinci büyük şehri Halep'teki çatışmalar da devam etti. Tarihi Emevi Camindeki yangın kontrol altına alındı. Halep'teki son şiddet olaylarında 79'u sivil olmak üzere toplam 130 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Suriye Devlet haber ajansı SANA, rejimin Halep'te muhaliflere karşı üstünlük sağladığını iddia ederek, "çok sayıda terörist ölü olarak ele geçirilmiştir" haberini geçti.


ŞAM'DA YİNE PATLAMALAR OLDU

Başkent Şam'da ise iki patlama meydana geldi. Suriye yönetimi patlamaların teröristler tarafından düzenlenen intihar saldırıları olduğunu duyurdu. Bir aktivist, Şam'daki bir hastaneye çok sayıda yaralının kaldırıldığını iddia etti.

SURİYE'DEKİ İLK MÜLTECİ KAMPI KURULDU

Türkiye'deki resmi mülteci sayısı AFAD'ın açıklamasına göre 100 bini geçti. Yaklaşık 2 aydır, Kilis Öncüpınar sınır kapısının karşısındaki Seleme Gümrük Kapısında bekleyen 5 binden fazla mülteci, Suriye topraklarında kurulan ilk çadır kampa yerleştirildi. Ezez kenti yakınlarında, Lübnan'ın finansörlüğünde, Suriye Kızılayı tarafından faaliyete geçirilen kampta, gıda sıkıntısı olduğu belirtildi.


SURİYE YÖNETİMİNE YENİ YAPTIRIMLAR

Avrupa Birliğinin, 28 Suriyeliyi kapsayan uçuş yaptırımının ardından yeni rakamlar ortaya çıktı. Avrupa Birliği'nin bu son kararla birlikte Suriye rejimine yönelik bugüne kadar toplam 19. kez yaptırım kararı aldığı öğrenildi. Toplamda 54 Suriyeli şirket ile 181 Suriye vatandaşı AB'nin kara listesine alınmış oldu.

İBRAHİMİ'DEN KURBAN BAYRAMI ÇAĞRISI

İstanbul'daki temaslarının ardından Suriye yönetiminin en büyük destekçisi olan İran'ı ziyaret eden ve İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejat ile birlikte İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ile görüşen BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Lahdar el İbrahimi, Kurban Bayramına kadar ateşkes çağrısında bulundu.


BİZE ULAŞIN