Suriye'deki olaylarda 28 kişi öldü

Pazartesi 15.10.2012 18:25
ABONE OL
Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Esed'e bağlı birliklerin yönetim karşıtlarına düzenlediği operasyonlarda 28 kişinin öldüğünü bildirdi.

Londra merkezli örgüt, güvenlik güçlerinin doğudaki Irak sınırına yakın Deyru'z Zor kentinde sabahın erken saatlerinde başlattığı hava destekli operasyonlarda 8 kişinin öldüğünü, çok sayıda kişinin yaralandığını belirtti.

SNHR, başkent Şam'ın banliyölerinde 7, Halep'te 5, Dera'da 4, Hama'da 2, İdlib ve Humus'ta birer olmak üzere ülke genelindeki olaylarda 28 kişinin yaşamını yitirdiğini kaydetti.

Bu arada Şam'ın Aseli ile Doğu Guta bölgesinde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile Esed ordusu arasında şiddetli sokak çatışmaların yaşandığını aktaran Şam Haber Ağı (SNN), rejim birliklerinin Kefr Batna ve Buveyda bölgelerine ''varil bombası'' attığını ileri sürdü.
Savaş uçaklarının Dera, İdlib, Hama, Humus ve Halep kentinin bazı kesimlerini bombaladığını bildiren SNN, Humus'un Rastan ilçesinde onlarca evin yıkıldığını ifade etti.

Öte yandan Suriye resmi haber ajansı SANA, güvenlik güçlerinin, çeşitli kentlerde düzenlediği operasyonlarda çok sayıda silahlı grubu etkisiz hale getirdiğini ve araçlarını imha ettiğini iddia etti.

Ajans, Halep'teki tarihi Emevi Camisi'nin, yangında tahrip olan kısımlarının restore edilmesi için Devlet Başkanı Beşşar Esed'in kararname çıkarttığını belirtti.