ABD Elçisi'nden kritik açıklama

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Suriye ile Türkiye arasında yaşanan krize ilişkin açıklama yaparak, 'Suriye İle Türkiye arasında savaş ihtimali görmüyoruz' dedi.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, televizyonların Ankara temsilcileri ile yaptığı toplantıda Suriye ile yaşanan krize ilişkin açıklamada bulundu. Ricciardona, Suriye ile Türkiye arasında savaş ihtimali görmediklerini belirterek, PKK'nın da güç kaybettiğini dile getirdi. Türkiye'nin Esad'ın tuzağına düşmediğini ifade eden Ricciardone, 'Sizin düşmanınız bizim de düşmanımız' dedi.

Hayal kırıklığı içinde olduğunu söyleyen Ricciardone, 'İlişkinin pozitif olmasını istiyoruz. ABD ile Türkiye'nin ortak hedefleri var. Türkiye Suriye'den gelen sığınmacılar konusunda çok cömert davrandı fakat Birleşmiş Milletlerin bu konuda daha engin olması gerekli' diye konuştu.

Gelecekte kurulacak yeni Suriye'nin Türkiye'nin onlara kucak açtığını hatırlayacağını da belirten Ricciardone, 'Türkiye akıllı davranıyor. Savaş ihtimali görmüyoruz. ABD'nin askeri gücü yeterli' diyerek, Türkiye'nin de PKK'yı ve diğer güçleri yenecek güce sahip olduğunu vurguladı. 'Terörizm konusunda Türkiye ile istihbarat paylaşımı yapıyoruz' diyen Ricciardone, 'Rusya ve İran karar verse Esad rejimi bugün gider' açıklamasında bulundu.

ABD'nin seçiminden sonra bu ilişkiler devam edeceğini belirten Ricciardone, 'Birleşmiş Milletler'in beceriksizliği bizim için bir hayal kırıklığı oldu' dedi.

'PKK ile mücadele için gerekli istihbaratları veriyoruz ama ortak kullanamıyoruz' diyen Ricciardone, bu paylaşımları birlikte değerlendirmenin önemli olduğunu dile getirdi.

BİZE ULAŞIN