Savunmasının beyni çözüldü

Ankara’ya indirilen uçaktaki radar ve füze parçalarında Suriye Hava Savunma Sistemi’nin temel yazılımı ve kriptosu ele geçirildi. Esad’ın en büyük kozlarından olan Hava Savunma Sistemi’nin detayları NATO envanterine girdi.

ESAD rejiminin dayanak noktalarından birisi olan hava savunma sistemi, Türkiye ve NATO uzmanları tarafından çözülüyor. Ankara'ya indirilen Suriye uçağından çıkan malzemelerdeki yazılımın, hava savunma sistemin radarlarında ve füze beyninde kullanılan elektronik ve kriptografik sistemi ihtiva ettiği belirtiliyor. Türkiye'nin geçen hafta Ankara Esenboğa Havalimanı'na inişe zorladığı Suriye Havayolları'na ait yolcu uçağından çıkan askeri kapsamdaki altı koli malzemenin incelemesi sürüyor. Korunaklı bir depoya alınan malzeme HAVELSAN yetkilileri ile birlikte NATO'dan gelen görevliler tarafından da inceleniyor. Star'ın haberine göre, uzmanlar tarafından incelemeye alınan parçaların radarlarda ve füze beyninde kullanılan elektronik ve kriptografik malzeme olduğu kesinlik kazandı. Hava savunma sistemi için hayati önemde olduğu belirtilen parçaların füze ve radarlarda birbiriyle bağlantılı tek yazılım kullandığı tespit edildi. İncelemeyi yapan ekibin çalışması Esad yönetiminin en güçlü ayağı olan hava savunma sisteminin çözülmesini sağlamış olacak.

AYNI SİSTEM BAŞKA ÜLKELERDE DE VAR

İnceleme sonucunda NATO ve Türkiye'nin, Suriye'ye karşı önemli bir üstünlük elde edeceği belirtiliyor. Rus yapımı hava savunma sistemini bölgede Suriye dışında ülkelerin de kullanmasının yapılan çalışmayı daha da önemli hale getirdiği ifade ediliyor. Kaynaklar, Suriye uçağının indirilmesi ve askeri kargo üzerinde inceleme yapılmasını NATO kapsamında bir görev olarak niteliyor. NATO'nun üye ülkelere tehdit olabilecek unsurlara karşı istihbarat desteği verme zorunluluğu bulunuyor. Amerikan kaynaklarından NATO'ya iletilen sözkonusu kargolarla ilgili bilginin NATO tarafından anında Türk Dışişleri ile paylaşıldığı ve Genelkurmay'ın harekete geçtiği belirtiliyor.

BİZE ULAŞIN