Silahlara veda

Filipinler'de hükümet ile ayrılıkçı Müslümanlar arasında 40 yıldır devam eden ve 120 bin kişinin ölümüne neden olan çatışmaların sonunda taraflar silah bırakıp barış için anlaşma imzaladı

Pasifik Okyanusu'nda bir grup adadan oluşan Filipinler'de hükümet ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MİKC) arasında devam eden 40 yıllık çatışmaları bitirmek için dün tarihi bir adım atıldı. Şimdiye kadar 120 binden fazla kişinin ölümüne ve 2 milyondan fazla kişinin evlerini terk etmesine neden olan çatışmaların bitirilmesi için taraflar "çerçeve anlaşmasını" imzaladı. Başkent Manila'daki devlet başkanlığı sarayında düzenlenen imza törenine Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino, MİKC lideri El Hac Murad İbrahim ve ana müzakereci konumundaki Malezya Başkanı Datuk Seri Necib Tun Rezzak da katıldı. Süreci yakından izleyen İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ve Türkiye'nin Manila Büyükelçisi Hatice Pınar Işık da törende hazır bulundu. 15 yıllık müzakerelerin ardından barışın geldiğine dikkat çeken Aquino, "Ben acıları en derinden yaşadım. Baskıcı bir yönetim nedeniyle babamı kaybettim. Adalete yıllardır diktatörlük nedeniyle hasret kaldım. O yüzden Bangsamoro Müslümanlarını çok iyi anlıyorum. Bu anlaşma sadece tarihi bir dönüm noktası değil aynı zamanda her Filipinli çocuğa kendi kaderini kendi belirleme fırsatını verecek" dedi. İbrahim ise anlaşmanın Bangsamoro Müslümanlarının kimlik ve tarihini geri kazanmaları açısından bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Taraflar gelecek ay çerçeve anlaşmasının nihai kararlara bağlanması için detayları görüşmek üzere bir araya gelecek. Yapılacak anlaşmaya göre Müslümanların yoğun olduğu ülkenin güney bölgesinde özerk bir bölge kurulacak. Bangsamoro ismi verilecek bölgede Müslümanlar daha fazla siyasal ve ekonomik yetkilere sahip olacak. MIKC ayrıca 11 bin silahlı mensubunu da zamanla tasfiye edecek. Nihai barış anlaşmasının da Filipinler Devlet Başkanı Aquino'nun görev süresinin biteceği 2016'ya kadar hayata geçirilmesi umuluyor.

'İŞTE BARIŞIN SESİ GELİYOR'
Barış anlaşması sırasında MİKC lideri Murad İbrahim (solda ikinci) Filipinler Devlet Başkanı Aquino'ya (sağda) geleneksel Müslüman zilini verdi. İbrahim, zili çaldıktan sonra da "İşte barışın sesi geliyor" dedi. Müslüman gruplar ise cemaatle namaz kılarak anlaşmadan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

BİZE ULAŞIN