Mavi Marmara'dan sonra Estelle krizi

İsrail, Birleşmiş Milletler'i, "Estelle" gemisi ile İsveç'ten yola çıkan aktivistleri, Gazze Şeridi'ne uyguladığı ablukayı delmemeleri için ikna etmeye çağırdı.

İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Ron Prosor, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve BM Güvenlik Konseyi dönem başkanlığını yürüten Guatemala Daimi Temsilcisi Gert Rosenthal'a gönderdiği mektuplarda, "Genel Sekreter, Güvenlik Konseyi ve uluslararası toplumun sorumluluk sahibi tüm üyelerini bu provokasyonu sona erdirmek için derhal eyleme geçmeleri çağrısında bulunuyoruz" dedi.

Prosor, Cumartesi günü İtalya'nın Napoli kentinden ayrılan geminin bir hafta içinde Gazze yakınlarına varmasının beklendiğini söyledi.

Gazze ablukasının sadece güvenlik amacıyla uygulandığına işaret eden Prosor, sivillerin her tür gereksiniminin Gazze'ye girebildiğini söyledi.

Prosor, "İsrail'in hiçbir şekilde anlaşmazlık istemediğini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Ancak Gazze Şeridi'ne uyguladığı ablukayı devam ettirmeye kararlı olan İsrail, gerekli olduğunda tüm yasal önlemleri alacaktır" dedi.


SURİYE'YE GİDİN

Açık bir provokasyon olarak nitelediği girişimin bölgede gerilimi tırmandıracağı ve ciddi bir çatışmaya yol açabileceği uyarısında bulunan İsrail temsilcisi, aktivistlere, Gazze Şeridi yerine insanlık krizinin yaşandığı Suriye'ye gitmelerini önerdi.

Asıl Suriye halkının yardıma ihtiyacı olduğunu belirten Prosor, "Şam'da kurşunlara göğüs germektense Tel Aviv'de televizyon kameralarının önüne çıkmanın çok daha kolay olduğunu" söyledi.

Estelle gemisi, Ağustos ayında Kanada, İsrail, Norveç, İsveç ve ABD'den 17 aktivistle Gazze'ye insani yardım götürmek için İsveç'ten yola çıkmış, İtalya'nın Napoli kentine uğramıştı.
İsrail, silah girişini engellemek amacıyla Haziran 2006'dan bu yana Gazze Şeridi'ne abluka uyguluyor.

BİZE ULAŞIN