Suriye'de son durum

Suriye'de ateşkes konuşulmaya başladı. Şam yönetimi bir taraftan ateşkese prensipte "evet" derken, diğer taraftan da muhaliflerin kontrolündeki İdlip ve Halep'i ağır bombardamana tuttu.

ATEŞKES GÜNDEMDE

BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Lahdar el İbrahimi, Irak, İran ve Lübnan ziyaretlerinde Suriye'de ateşkes planını gündeme getirdi. İbrahimi son olarak bugün Lübnan'da Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman ile görüşerek Kurban Bayramında ateşkes önerisini iletti. Başbakan Erdoğan ile İran lideri Ahmedinecat arasında Bakü'de yapılan toplantıda da konuşulan ve destek verilen plan, İbrahimi'nin Lübnan ziyaretinin ardından iyice şekillendi.


TARAFLAR PRENSİPTE "EVET" DEDİ

Suriye Yönetimi adına Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cihad Makdisi, "ateşkes teklifini değerlendirmeye hazırız" açıklamasını yaptı. Katar'da bulunan Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Abdülbasit Seyda'dan da olumlu yanıt geldi. Seyda "rejim ateşkese uyarsa biz de uyarız" dedi.
Ancak muhalifler ateşkes konusundaki endişelerini de dile getirdi. Suriye muhalefeti, "rejim ağır bombardman yapıyor, savaş uçaklarıyla saldırılarını sürdürüyor, bizim elimizde ağır silah ve savaş uçağı yok o yüzden önce rejimin bombardmanı durdurması gerek" görüşünü savundu.

TARİH: KURBAN BAYRAMI

Ateşkes konusunda öngörülen tarih Kurban Bayramı. Ancak bu konuda da belirsizlikler var. Ateşkesin sadece Kurban Bayramında mı geçerli olacağı belli değil. Yani Suriye'de silahlar susarsa, bu ateşkes sadece Kurban Bayramı için mi geçerli olacak yoksa bayram sonrasında da kalıcı bir ateşkes söz konusu olacak mı? Bu sorunun yanıtı ateşkesin şimdilik sadece Kurban Bayramı boyunca olacağı yönünde. Ancak böyle bir adım atılması bile Suriye'de önümüzdeki dönemde silahların tamamen susması ve kalıcı bir anlaşma yapılması konusunda çok büyük önem taşıyor.

SURİYE'DE ATEŞKES TOPLANTISI

Suriye'de devletin üst düzey yöneticileri Şam'da düzenlenen bir akşam yemeğinde biraraya geldi. Dışişleri Bakanlığının evsahipliğini yaptığı yemekli toplantıya, İranlı delegeler de katıldı. Toplantıda konuşan Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Miktad, muhaliflere ulusal birlik çağrısında bulundu, "zafer bizim olacak" diye konuştu. Miktad, "ulusal diyalog çatısında birleşelim ve Suriye'nin geleceğini birlikte inşa edelim" dedi. Suriyeli bakan ayrıca muhaliflere seslenerek "silahla bu iş olmaz, daha fazla kan dökülmesin, masum insanların öldürülmesiyle zafer kazanılamaz" çağrısında bulundu.

KULİSLERDE ATEŞKES KONUŞULURKEN BOMBARDMANIN ŞİDDETİ İYİCE ARTTI

Suriye'de ateşkes kulislerde konuşulmaya başlandı ancak rejim hava saldırılarını iyice arttırdı. Muhaliflerin kontrolünde olan ve haftalardır şiddetli çatışmalara sahne olan İdlip ve Halep kentleri günü yoğun bombardman altında geçirdi. El Cezire Televizyonuna konuşan bölgedeki aktivistler özellikle İdlip'te son günlerin en şiddetli hava saldırılarının düzenlendiğini söyledi.Son saldırılarda sadece İdlip ve Halep kentlerinde aralarında çocukların da bulunduğu en az 70 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

BİZE ULAŞIN