141 kişi hayatını kaybetti

Suriye'de Beşşar Esed'e bağlı ordu birliklerinin bazı kentlerde yönetim karşıtlarına yönelik ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda ölü sayısının 141'e yükseldiği belirtildi.

Merkezi İngiltere'de olan Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Suriye ordusunun başkent Şam'ın Duma, Mudamiye, Zemelka, Cesreyn, Kabun, Kadem, Tişrin ve Doğu Guta bölgeleri ile Nebeke ilçesine hava destekli gerçekleştirdiği operasyonlarda 55 kişinin yaşamını yitirdiğini, çok sayıda evin yıkıldığını bildirdi.

SNHR, kuzeydeki İdlib kentinde 38, Halep'te 20, Humus'ta 11, Deyru'z Zor'da 7, Rakka'da 4, Hama ve Dera'da 2'şer, Lazkiye ve Haseke'de birer olmak üzere ülkedeki olaylarda ölü sayısının 141'e çıktığını duyurdu.

Öte yanda, savaş uçaklarının Halep'in Şear semtindeki yerleşim yerini bombalaması sonucu bazı evlerin yıkıldığını ve enkazlardan yaralıların çıkartıldığını belirten Şam Haber Ağı (SNN), Halep'in Ancera beldesinde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile Suriye ordusu arasında çıkan çatışmalarda ÖSO'unun bir tankla çok sayıda askeri aracı imha ettiğini kaydetti.

SNN, Han Aseli beldesinde silahlı muhaliflerin, bir askeri noktaya saldırdığını ve çok sayıda askeri mühimmat ele geçirdiğini de kaydetti.
Savaş uçaklarının Humus'un Doğu Buveyda bölgesinde misket bombası kullandığını ileri süren SNN, kentin Halidiye semtinde iki ordu arasında yaşanan çatışmalarda ÖSO'nun düzenli orduya zayiat verdiğini ve Kuseyr bölgesinde orduya ait bir tankı ele geçirdiğini ifade etti.

İdlib'in Maaret El-Numan ilçesinin savaş uçaklarının ve helikopterlerin yoğun ateşine maruz kaldığını ifade eden SNN, ÖSO birliklerinin ilçenin çevresinde koğuşlanan ordu birliklerine gerçekleştirdiği saldırılarda nizami orduya kayıplar verdirdiğini ve araçlarını imha ettiğini bildirdi.
İdlib'in Han Şeyhun beldesinde çıkan çatışmalardan sonra ordu birlilerinin beldeyi yoğun top ateşine tutmasında onlarca evin hasar gördüğüne dikkati çeken SNN, muhalif birliklerin Rakka bölgesinde birçok askeri noktaya düzenledikleri saldırılarda da bir tankla bazı askeri araçları imha ettiğini, 5 askerin de esir alındığını belirtti.

Bu arada, Suriye resmi haber ajansı SANA, güvenlik güçlerinin birçok kente düzenlediği geniş çaplı operasyonlarda onlarca silahlı grubu etkisiz hale getirdiğini, tutukladığını ve bir kısmını geri püskürterek araçlarını imha ettiğini duyurdu.

BİZE ULAŞIN