Arafat'ın eşinin ifadesi alınmış

Filistin lideri Yaser Arafat'ın ölümüyle ilgili soruşturmayı yürüten Fransız avukatlar tanık olarak Arafat'ın eşinden ifade aldı.

Fransız AFP haber ajansına açıklama yapan bir kaynak, Arafat'ın zehirlenmiş olabileceğini iddia eden Süha Arafat'ın ifadesinin geçen ay Fransa'da alındığını bildirdi.

Özel olarak görevlendirilmiş İsviçreli uzmanlar geçtiğiniz aylarda, Arafat'ın kişisel eşyası üzerinde yüksek düzeyde radyoaktif polonyum bulunduğunu açıklamıştı.

Bu uzmanlar gelecek ay Fransız savcılarla birlikte Arafat'ın cesedini mezardan çıkarmak üzere Batı Şeria'ya gidecek.

Filistin ulusal yönetiminin ilk başkanı ve Filistin Kurtuluş Örgütü'nün lideri Yaser Arafat kandaki bir bozukluğun yol açtığı felç nedeniyle 2004'te Fransa'da ölmüştü.

İsviçre'deki Lozan Üniversitesi Radyasyon Fiziği Enstitüsü, Ağustos ayında Arafat'ın eşyasında doğal yoldan oluşan miktardan 10 kat fazla polonyum kalıntısına rastlayınca cinayet soruşturması başlatıldı.

Fransız savcılar elde ettikleri deliller çerçevesinde, henüz başlangıç düzeyinde olan soruşturmanın sürdürülüp sürdürülmeyeceğine karar verecek.

Savcılar Arafat'ın mezarını açmak için 26 Kasım'da işgal altındaki Filistin topraklarında bulunan Ramallah kentine gidecek.

35 yıl boyunca FKÖ'ye liderlik yapan ve 1996'da da Filistin Yönetiminin ilk başkanı olan Arafat, 2004 Ekim'inde Batı Şeria'da kuşatma altında tutulan karargâhında hastalanmıştı.

İki hafta sonra Paris'te askeri bir hastaneye nakledilen Arafat, 11 Kasım 2004'te 75 yaşında öldü.

Birçok Filistinli, Arafat'ın İsrail tarafından zehirlendiğine inanıyor.

BBC Türkçe

BİZE ULAŞIN