Esad'a karşı birleşiyorlar

Suriye'de Esad rejimine karşı mücadele eden muhaliflerin güçlerini birleştirecekleri belirtildi. BM Temsilcisi İbrahimi bayramda ateşkes çağrısı yaptı. Muhalifler kabul etti

Devlet Başkanı Beşar Esad'ı devirebilmek için mücadele eden Suriyeli muhaliflerin güven sağlayıp yardım alabilmek için birleşik liderlik kuracakları belirtildi. Reuters haber ajansının muhalif askerlere dayandırdığı haberde, Türkiye ve Katar'ın bu planın arkasında olduğu kaydedildi. Muhaliflerin Özgür Suriye Ordusu bayrağı altında birbirlerinden bağımsız mücadele ettiği ve buna önlem alınacağı ifade edildi. Özgür Suriye Ordusu'ndan Riyad El Esad ile Mustafa El Şeyh, ordudan ayrılan General Muhammed Hac Ali ve Humus'taki askeri konseyin başı Kasım Saadetin'in aralarında anlaştığı belirtildi. Muhalif bir kaynak uluslararası camianın isteği doğrultusunda liderlerin aralarında anlaştığını sadece imzaların kaldığını kaydetti. Aynı kaynak, muhaliflerin 4 Kasım'da Katar'da imzalanacak anlaşma sonrası silahların radikallerin eline geçeceği gerekçesi ile yardım yapmayan ülkelerin tavırlarının değişmesini beklediklerini ifade etti. Ülkede 20'nci ayına giren yoğun çatışmalar devam ederken İran'ın başkenti Tahran'da Kurban Bayramı süresince ateşkes çağrısı yapan Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi'nin yakında Şam'a gideceği açıklandı.

İBRAHİMİ LÜBNAN'DA
Suriye'ye komşu ülkeleri gezerek kriz hakkında görüşmelerde bulunan BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Ahdar İbrahimi dün Lübnanlı yetkililerle bir araya geldi. Suudi Arabistan, Türkiye, İran, Irak ve Mısır'ın içlerinde bulunduğu bölgesel turunun bir parçası olarak Lübnan'a gelen İbrahimi "26 Ekim'de başlayıp 4 gün sürecek olan Kurban Bayramı boyunca ateşkes ilan edilmesi teklifinde bulundu. Ya bu duruma bir çözüm bulunur, ya da durum daha kötüye gider. Bayram süresince ateşkes ilan edilmesi Suriye krizinin çözümünde atılan çok ufak bir adımdır"dedi. İbrahimi yaptığı basın açıklamasında muhaliflerin Suriye rejimi güç kullanmazsa kendilerinin de şiddeti durduracağını taahhüt ettiğini belirtti.

Suriye'den atılan top mermisi Hatay'a düştü
Hatay'ın Altınözü ilçesi Hacıpaşa beldesine bağlı Çarşamba Çiftliği mevkisine dün saat 16.15 sıralarında Suriye topraklarından ateşlenen 1 havan topu mermisi düştü. Ölen ve yaralananın olmadığı olay sonrası Hacıpaşa Piyade Hudut Karakolu'ndan anında karşılık verdildi. Hatay Valiliği'nin internet sitesinde yer alan açıklamasında, olayda herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadığı belirtildi. Olayın akabinde değişen angajman kuralları çerçevesinde Hacıpaşa Piyade Hudut Karakolu'ndan karşılık olarak havan atışı yapıldığı bildirilen açıklamada "Bölgede hudut birliklerimiz tarafından emniyet tedbirleri artırılarak gözetleme faaliyetlerine devam edilmektedir" ifadelerine yer verildi. 10 gün önce de bir havan topu mermisi Hacıpaşa beldesi yakınlarına düşmüştü. Şarlıurfa'nın Akçakale ilçesine top mermisinin düşmesi sonucu 3'ü çocuk 5 kişi hayatını kaybetmişti.

BİZE ULAŞIN