Kaddafi'yle 66 kişiyi öldürdüler

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün raporu: Yanında bulunanlar işkenceyle öldürüldü, oğlu infaz edildi

Libya'da geçtiğimiz yıl aylarca süren kanlı çatışmaların ardından devrilen Muammer Kaddafi'nin öldürülmesiyle ilgili şimdiye kadarki en kapsamlı rapor yayımlandı. ABD'de New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından Kaddafi'nin 20 Ekim 2011'de öldürülmesinin birinci yılı dolayısıyla hazırlanan rapor, o anın tanıkları, adli tıp raporları ve muhaliflerden elde edilen videolara dayanıyor. Raporun tam hali ve geniş videoları ise 20 Ekim'de yayınlanacak. Raporun en çarpıcı kısımlarından biri ise Kaddafi'nin oğlu Mutassım ve yanında ele geçirilen 66 adamının da işkence sonucu öldürüldüğünün belirtildiği bölüm...

EL BOMBASI YARALADI

50 sayfalık "Death of a Dictator: Bloody Vengeance in Sirte / Bir Diktatörün Ölümü: Sirte'de Alınan Kanlı İntikam" isimli raporda Kaddafi'nin öldürülmeden önceki son saatleri hakkında çarpıcı detaylar yer aldı. 20 Ekim 2011 tarihinde 50 araç ve 250 kişilik bir konvoyla memleketi Sirte'den kaçmaya çalışırken NATO uçakları tarafından vurulan Kaddafi'nin olay anında şarapnel parçaları ile yaralandığı kaydedildi. Kaddafi'nin yaralanmasına ise kendi koruma görevlisinin muhaliflere atmak istediği el bombasının, devrik liderin arkasına düşmesi yol açtı. Bu patlamada Kaddafi'nin yanındaki Savunma Bakanı Ebu Bekir Yunus öldü. Daha sonra Kaddafi'nin yanındakilerle peşlerindeki muhalifler arasında, yüzlerce kişinin ölümüne neden olan çatışmalar başladı. 69 yaşındaki Kaddafi, olay yerinden kaçtıktan sonra muhaliflerince bir kanalizasyon borusu içinde gizlenirken bulundu.

ÜZERİNE ÇULANDILAR
Kaddafi'yi dövmeye ve copla vurmaya başlayan muhaliflerden bir tanesi ise eski liderini kasaturası ile sırtında bıçakladı. İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün raporuna göre bıçaklanan ve dövülen Kaddafi, çok fazla kan kaybetti. Ancak ölümü başına sıkılan bir kurşunla gerçekleşti. Cumartesi günü tamamı açıklanacak raporda Kaddafi'nin kanlar içinde ve neredeyse çıplak halde iki saat mesafedeki Misrata'ya götürülürkenki görüntüleri de yayımlanacak. Kaddafi'nin konvoyunun bulunduğu noktada incelemeler yapan İnsan Hakları İzleme Örgütü çalışanları, 100 kişinin cesedine ulaştı. İki gün sonra ise Mahari Otel'in yakınlarında birçoğu elleri bağlı olmak üzere 66 cesede daha ulaşıldı. Bu kişilerin kurşuna dizildiği ve daha sonra topluca gömüldükleri saptandı. Kaddafi'nin çevresindeki kişiler de yine işkence ile öldürüldü.

FRANSIZ AJAN İDDİASI
Libya Geçiş Hükümeti Başbakanı Mahmud Cibril, kısa süre önce Kaddafi'nin yabancı bir ajan tarafından öldürüldüğünü açıklamıştı. İtalyan gazetesi Corriere Della Serra da bu ajanın Fransız olduğunu öne sürmüştü.

BİZE ULAŞIN