Bombardıman çocukları hedef aldı

Suriye'de rejimin son hava saldırıları Başkent Şam ve İdlip kentlerinde yoğunlaştı, en az 23 çocuk hayatını kaybetti. Saldırılar sürerken ateşkes için kritik görüşmeye bir gün kaldı. İşte Suriye'de bugün yaşananlar.

İDLİP VE ŞAM BOMBALANDI

Suriye'de savaş uçakları başkent Şam'ın Harim ve el Sagba ilçelerini bombaladı. Her iki kentte onlarca bina yerle bir olurken, enkazdan çok sayıda çocuk cesedi çıkarıldı. Yaralı ve cesetler, tıbbı malzemelerin kısıtlı olduğu bir kliniğe getirildi. Başkent Şam ile birlikte Türkiye sınırı yakınlarındaki İdlip kenti de bombalara hedef oldu. Geçen hafta muhaliflerin kontrolü ele geçirdiği Marat el Numan ve Kafranbil ilçelerinde savaş uçakları onlarca evi yerle bir etti. Son 24 saatte yaklaşık 250 kişi hayatını kaybetti.

23 ÇOCUK ÖLDÜRÜLDÜ

İdlip'in Marat el Numan ilçesine yönelik bombardmanın ardından korkuç görüntüler ortaya çıktı. Enkazdan çok sayıda yaralı ve çocuk çıkarıldı. Sadece Marat el Numan'daki saldırılarda 44 kişinin öldüğü açıklandı, ölenlerden 23'ünün çocuk olduğu belirtildi.

ATEŞKES İÇİN KRİTİK GÜN YARIN

Kurban Bayramı için yürütülen ateşkes çalışmalarında yarın büyük gün.
Planı hazırlayan Arap Birliği ve BM Suriye özel temsilcisi Lahdar el İbrahimi yarın Şam'a giderek, Suriye Dışişleri Bakanı Velit Muallim'e ateşkes planını resmen sunacak. İbrahimi'nin ayrıca Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat ile de görüşmesi bekleniyor. Planın kabulune daha önce hem Suriye Yönetimi hem de muhalifler tarafından yeşil ışık yakılmıştı. İbrahimi kritik görüşme öncesi yorum yapmaktan kaçınırken, "bekleyip göreceğiz" demekle yetindi.

MUHALİF KOMUTAN LAZKİYE'DE

Özgür Suriye Ordusunun komutanı Riyad al Assad 2 hafta önce ordunun komuta merkezinin Türkiye'den Suriye içine taşındığını açıklamıştı.
Riyad Al Assad, Lazkiye kentindeki karargahında muhalif direnişçilerle biraraya geldi. Özgür Ordunun kurmaylarıyla da toplantı yapan Assad, ülkenin kuzeyindeki askeri karargahları dolaşarak, Esat yönetimine karşı savaşan silahlı muhaliflere moral verdi.

BOMBARDMAN HELİKOPTERİNİN PİLOTU KONUŞTU

Suriye'de Salı günü Halep'te düşürülen helikopterin pilotu Roni İbrahim Raşit muhalifler tarafından yakalanmıştı. Helikopter pilotu El Cezire televizyonuna konuştu ve "ben sivillere bomba attığımızı bilmiyordum, bize gösterilen hedefleri vuruyorduk, oralarda teröristlerin olduğu bilgisi veriliyordu" dedi.

ESAT'TAN GARİP BİR YASA

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esat, genetikleri düzeltilmiş canlılar ve ürünlerinin biogüvenliğine ilişkin bir kararname onayladı.

Kararnamenin; genetik mühendisliği alanlarında araştırma ve geliştirme çalışmalarının yanı sıra söz konusu canlıların ithal, ihracat, aktarım, üretim ve kullanımının da organize edilmesini amaçladığı açıklandı.

BİZE ULAŞIN