Yatış şeklimiz bizi anlatıyor

İngiliz araştırmacılar, yaşamdaki her halimizin uyku şekline yansıdığını ortaya koydu. Birinci sırada yan yatarak, bacakların kıvrılması var. Bu huzursuzluk ve rahatsızlığı ifade ediyor

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, uyurken tercih edilen yatış şekilleri, kişilerin karakterlerinin bir yansıması olarak şekilleniyor. Vücut dili uzmanı Robert Phipps ve ekibinin yaptığı araştırmaya göre dört çeşit yatış pozisyonu var.

Yüzde 58 oranıyla, İngiltere'de en çok tercih edilen yatış şekli olan, yan yatarak bacakların yukarı çekildiği ve "cenin pozisyonu" olarak adlandırılan kıvrılarak yatma durumu, huzursuzluk ve rahatsızlığı ifade ediyor. Bacaklar ne kadar kıvrılırsa, gün içinde o kadar rahatsızlık çekildiğini gösteriyor. İkinci sıradaki, yan ve hiç kıvrımsız olarak, "kütük pozisyonu" olarak adlandırılıyor. Bu, sert karakterli kişilerde görülüyor. Üçüncü sırada yüzde 25'lik oranla "hasret çeken" olarak bilinen yatış şekli geliyor. Yan yatıp ellerini vücudunun önünde birleştiren kişi, bir hayali kovalıyor ya da bir hayal tarafından kovalanıyor. Bu kişilerin en mükemmel sonuca ulaşmak istedikleri ve hayatta kendilerine hep yeni mücadeleler edindikleri belirtiliyor.

Son olarak yüzde 17'lik oranıyla en az gözlemlenen uyku şekli ise "serbest düşüş pozisyonu" olarak biliniyor. Bu şekilde uyumanın, kontrol eksikliği çekildiğini gösterdiği belirtilirken, fiziksel olarak da en rahatsız pozisyon olduğu ifade ediliyor.

BİZE ULAŞIN