Lübnan diken üstünde

Suriye karşıtlığıyla tanınan Sünni İstihbarat Şefi Visam El Hasan'ı hedef alan bombalı saldırının ardından Lübnan'ı yeniden iç savaş korkusu sardı. Ülkede durum hâlâ gergin

Lübnan'ın başkenti Beyrut'un lüks Eşrefiye mahallesinde önceki gün düzenlenen ve Sünni istihbarat şefi Visam El Hasan'ın da aralarında bulunduğu 8 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan bombalı saldırı sonrası ülkede gerginlik had safhada. İki gündür özellikle kuzeydeki Trablus ve güneydeki Sayda gibi Sünnilerin çoğunluğu oluşturduğu bölgelerde yoğun protesto gösterileri düzenlenirken, kızgın kalabalıklar El Hasan'ın öldürülmesine tepki olarak yolları kapattı. Görgü tanıklarının ifadesine göre, askerler Bekaa'daki göstericileri dağıtmak için ateş açtı, iki kişi yaralandı. Ortadoğu'da mezhepsel tansiyonun en yüksek olduğu ülkelerin başında gelen Lübnan'da yeni bir iç savaş dalgasının başlamasından endişe ediliyor. Bombalı saldırıyı değerlendiren ülke basını da, Suriye'deki gerginlikten Lübnan'ın direkt şekilde etkilendiğini kaydetti. Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri'nin en yakın çalışma arkadaşlarından biri olarak tanınan Visam El Hasan, bugün Beyrut'un merkezindeki Emin Camii'nde düzenlenecek cenaze töreninin ardından Hariri'nin kabrinin yanı başına defnedilecek. Refik Hariri, 14 Şubat 2005 günü Beyrut'ta düzenlenen bir bombalı saldırıda yaşamını yitirmişti. 1975-1990 yılları arasında on binlerce insanın öldüğü kanlı bir iç savaş yaşayan Lübnan'da dün barış yanlısı gösteriler de yapıldı. Lübnan İç Güvenlik Şefi General Eşref Rifi "Yine kurban vereceğimizi biliyoruz, ama bu bizi bölemeyecek" dedi.

Mikati, istifadan vazgeçti
Lübnan Başbakanı Necip Mikati (sağda) dün düzenlediği basın toplantısında istifa kararı aldığını, ancak Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman'ın "bir süre daha görevde kalması" isteği üzerine bu kararını ertelediğini söyledi. Mikati "Liderlik ettiğim hükümet er ya da geç istifa edecek. Ancak ülkemin istikrarı için görevime devam edeceğim" dedi. Mikati, Visam El Hasan suikastıyla, bir süre önce bombalı saldırı planları yaptığı El Hasan tarafından ortaya çıkarılan Suriye yanlısı eski Bakan Michel Samaha olayı arasında 'mantıki bir bağlantı' olduğunu da kaydetti.

Homeland dizisi gerçek oldu
Beyrut'ta düzenlenen kanlı saldırıdan birkaç saat önce, Lübnan Turizm Bakanı Fadi Abbud'un, Amerikan dizisi Homeland'dan şikâyetçi olduğu ve "Bu dizi bölgemizi bir şiddet ve terör ortamı olarak gösteriyor" dediği ortaya çıktı. AP haber ajansına konuşan Bakan Abbud, diziyle ilgili yasal işlem başlatmanın da yollarını aradıklarını kaydetti. Ancak bu açıklamadan hemen sonra Beyrut kan gölüne döndü. ABD'nin Showtime kanalında yayınlanan 'Homeland', Irak'ta öldüğü sanılan, ancak kaybolduktan 10 yıl sonra El Kaide sempatizanı olarak ülkesine dönen bir askerin hikâyesini anlatıyor.

BİZE ULAŞIN