Suriye'deki olaylarda 71 kişi öldü

Suriye'de ordu birliklerinin, yönetim karşıtlarına ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda, 71 kişinin öldüğü bildirildi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), ordu birliklerinin Şam'ın Doğu Guta, Kabun, Haresta, Dumar bölgesi ile Sebine ve Humuriye beldelerine yönelik yoğun top ateşi sonucu 37 kişinin hayatını kaybettiğini, çok sayıda kişinin yaralandığını, birçok evin hasar gördüğünü belirtti.
Başkentin Salihiye ve Mezze semtlerinde güvenlik güçlerinin evlere baskınlar düzenlediğini bildiren SNHR, Halep'te 12, Humus'ta 7, İdlib'de 6, Dera'da 4, Kuneytra'da 3, Deyru'z Zor ve Hama'da birer olmak üzere ülke genelinde 71 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Öte yandan Şam'ın Sakba semtine atılan ''varil bombası''nın onlarca evin hasar görmesine neden olduğunu belirten yerel aktivistlerden Ebu Ahmet el-Sabkavi, Sakba semtinin, ağır silahlarla düzenlenen saldırılar sonucunda harabeye döndüğünü, evlerin enkazından çok sayıda ölü ve yaralı çıkardıklarını söyledi

''Rejim insanların üzerine bombalar atarak terbiye etmeye çalışıyor'' diyen Sakbavi, ''40 daireli binadaki silahlı bir kişi için bütün binayı hedef almanın anlamı yoktur, ama maalesef yönetim, insanları dize getirmek için evleri başımıza yıkıyor'' dedi.

Şam'ın Kadem, Kabun Tadamun, Doğu Guta ve Sakba bölgelerine düzenlenen saldırılarda ''varil bombası'' ve misket bombaları kullanıldığını ileri süren Sakbavi, ''Bizi Esed'in terörü öldürüyor'' diye konuştu.

Bu arada Suriye resmi haber ajansı SANA, Şam'ın Bab Tuma bölgesinde bir aracın altına yerleştirilen bombanın infilak etmesi sonucu 13 kişinin öldüğünü, 29 kişinin yaralandığını, çevredeki araçlar ile binalarda büyük hasar meydana geldiğini bildirdi. SANA, Halep'te Suriye Fransız hastanesi önünde bir daha patlamanın meydana geldiğini ve can kaybının olmadığını kaydetti.

Şam'ın Bab Tuma bölgesi genellikle Hristiyanların yoğunlukta yaşadığı bölgeler arasında yer alıyor. Muhalifler, Baba Tuma bölgesinde meydana gelen patlamanın, son günlerde muhaliflerin saflarına geçmeye çalışan Hristiyanlara yönelik rejimin bir mesajı olduğunu ileri sürüyor.

BİZE ULAŞIN