Ateşkese bombalı cevap

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi Şam'da Beşar Esad'la ilan edilmesi düşünülen ateşkesi görüşürken, Hıristiyanların yaşadığı Bab Tuma mahallesinde düzenlenen bombalı saldırıda 13 kişi öldü, 29 kişi yaralandı

Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi'nin dün Şam'da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la görüştüğü dakikalarda kentin Bab Tuma mahallesinde düzenlenen bombalı saldırıda 13 kişi öldü, 29 kişi de yaralandı. Hıristiyanların çoğunluğu oluşturduğu Bab Tuma'daki saldırının patlayıcı yüklenmiş bir ticari taksiyle gerçekleştirildiği kaydedildi. Olay nedeniyle çevredeki çok sayıda dükkân zarar görürken, asıl hedefin Bab Tuma meydanında bulunan polis karakolu olduğu açıklandı. Saldırının sorumluluğunu henüz herhangi bir örgüt üstlenmedi. Ancak El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi adlı oluşumun Şam'da daha önce benzer eylemlere imza attığını hatırlatan siyasi gözlemciler, bu olayın da aynı örgütün işi olabileceğine işaret etti.

ESAD TAAHHÜT VERMEDİ

El Ahdar El İbrahimi ile Beşar Esad'ın görüşmesinden ise somut bir sonuç çıkmadı. Suriye'de 26 Ekim'de kutlanmaya başlayacak olan kurban bayramı süresince ateşkes ilan edilmesi teklifini Esad'a sunduğunu kaydeden El İbrahimi, kesin bir taahhüt alamadığını açıkladı. El İbrahimi "Herkes ateşkes teklifinin çok güzel bir düşünce olduğunda hemfikir. Esad bana gerçekten çok sıcak bir karşılamada bulundu. Ancak plan hakkında ne yorum yaptığını sizinle paylaşamam" dedi. Suriye resmi haber ajansı SANA, teröre verilen desteğin durması şartıyla Esad'ın El İbrahimi'nin ateşkes planını desteklediğini, "Dış müdahale içermeyen her türlü samimi teklife açık olduğunu" söylediğini duyurdu.

KESKİN NİŞANCI İKİ KERE VURDU
Özgür Suriye Ordusu'nun Bera Bin Malik Tugayları'na bağlı bir askerin keskin nişancı tarafından iki kez vurulma anı saniye saniye kaydedildi. Halep'in Bustan El Paşa semtinde yaşanan olayın ardından, muhalif asker arkadaşları tarafından hastaneye kaldırıldı. Suriye'de dün en az 71 kişi öldü.

BİZE ULAŞIN