Babasının kaderini paylaştı

Libya'nın devrik lideri Kaddafi'nin küçük oğlu Hamis'in, babasının birinci ölüm yıldönümünde öldürüldüğü belirtildi.

Libya 'nın Beni Velid kentinde önceki gün eski rejim yanlılarıyla ordu arasındaki çatışmalarda ölen 26 kişi arasında devrik lider Muammer Kaddafi 'nin en küçük oğlu Hamis Kaddafi'nin de bulunduğu belirtildi. Ulusal Konsey sözcüsü Ömer Ahmidan, geçen yıl Kaddafi'yi yakalayanlar arasında yer alan Umran Şaban'ın öldürülmesi üzerine çatışmalara sahne olan kente ordunun düzenlediği operasyonda eski komutan Hamis'in öldüğünü açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre Hamis, linç edilen babasının birinci ölüm yıldönümünde öldü. Resmi açıklama öncesi Hamis'in Misrata'da gözaltına alındığı iddia edilmişti.

Ölüm haberinin yayılması üzerine Misrata, Kaddafi karşıtı grupların kutlamalarına sahne oldu. Eski isyancılardan bazıları ise cesedi görmeden Hamis'in öldüğüne inanmayacaklarını söyledi.

Tecavüz , cinayet ve işkence ile suçlanan Hamis'in, geçen yılki iç savaş sırasında NATO 'nun hava saldırısında öldüğü iddia edilmiş, ancak cesedinin bulunamaması hayatta olduğu iddialarını güçlendirmişti.

Hamis, geçen yılki ayaklanmalar sırasında özellikle başkent Trablus, Zaviye ve Misrata'da muhaliflere yönelik operasyonların kilit ismi olarak biliniyordu. 29 yaşındaki Hamis, Rus askeri akademisinde eğitim görmüş, babasının özel birliği olan 32. Tugay'ı kurmuştu. Hamis'in, savaş suçundan hüküm giyen ağabeyi Seyfülislam el İslam'a zıt bir karakter olduğu biliniyor. Bu arada hükümet, Kaddafi'nin eski sözcüsü ve Dışişleri Bakanı Musa İbrahim'in Beni Velid'de çatışmalar devam ederken Tarhuna bölgesinde tutuklandığını belirtti. Ancak bir hükümet sözcüsü bu iddiayı yalanladı.

Beni Velid'de önceki gece süren çatışmalarda en az 26 kişi öldü, 200 kişi yaralandı. Yaklaşık 3 haftadır devam eden askeri operasyonlara ilişkin ordu sözcüsü Muhammed el Gandus, Beni Velid'de saklanan çok sayıda Kaddafi yanlısı ile eski rejimden üst düzey ismi yakalamayı amaçladıklarını ifade etti.

KADDAFİ AİLESİ DAĞILDI

Geçen yılki savaşta Kaddafi'nin oğlu Milli Güvenlik Danışmanı Mutassım ayaklanmalar sırasında Sirte'de Ulusal Geçiş Konseyi birlikleri tarafından öldürüldü. Kardeşi Seyfül Arap ise üç yeğeniyle birlikte NATO saldırısında hayatını kaybetti. Kaddafi'nin eşi Safiye, en büyük oğlu Muhammed, diğer oğlu Hannibal ve kızı Ayşe Cezayir 'de sürgünde. Oğlu El Sadi Kaddafi Nijer'e sığındı.Evlatlık kızı Hana ve oğlu Milad'ın ise nerede olduğu bilinmiyor.

BİZE ULAŞIN