Ateşkes çıkmazda

Türkiye sınırında rejime üstünlük kuran muhalifler, savaş uçaklarının bombardmanı karşısında çaresiz kalıyor. Suriye'de Kurban Bayramına az bir süre kala, silahlar susmazken, Lahdar el İbrahimi'nin ateşkes planı rafa kaldırılmak üzere. İşte Suriye'de bugün yaşananlar.

SIFIR NOKTASINDAKİ KARARGAH ELE GEÇİRİLDİ

Suriyeli muhalifler Türkiye sınırındaki, İdlip kentine bağlı Salkin'deki askeri karargahı ele geçirdi. Rejime bağlı askerler bölgeden püskürtüldü. Askerlerden geriye kalan zırhlı araçlarla tanklara el konuldu. Karargahı terkeden askerlerin Türkiye sınırına doğru kaçtığı belirtildi. Muhalifler Türkiye sınırındaki ana yola bir kontrol noktası kurdu, kameralara konuşan bir muhalif, "Ebu Talha bölgesindeki bu kontrol noktasını Esat'ın askerleri için kurduk, askerler buradan koşarak Türkiye'ye geçmeye çalışıyor biz ise onları burada yakalıyoruz" dedi.


HALEP BOMBALANDI

İdlip'te kara savaşında rejime üstünlük sağlayan muhalifler, havadan yapılan bombardmana engel olamıyorlar. İdlip'in Marat el Numan ilçesiyle Halep kentinin merkezinde savaş uçaklarının bombardmanı vardı. Sivillere ait binalara hedef alınırken, hava saldırılarında çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği iddia edildi.

BAŞKENT ŞAM DA ATEŞ ALTINDA

Bombardman Başkent Şam'da da devam etti. Muhaliflerin kontrolündeki Haraste semti savaş uçaklarıyla vuruldu. En az 2 kişi hayatını kaybetti. Şam'da ayrıca Zahira meydanında Özgür Suriye Ordusu ile rejime bağlı askerler arasında silahlı çatışma çıktı, bir kişi öldü.


ATEŞKES ÇIKMAZA GİRDİ

BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Lahdar el İbrahimi'nin Kurban Bayramında ateşkes önerisi çıkmaza girdi. Ateşkes konusunda hiçbir somut adım atılamazken, silahların susma konusu rafa kaldırılmış görünüyor. Bu konuda son açıklama Suriye Ulusal Konseyi lideri Abdülbasit Seyda'dan geldi. AP'ye konuşan Seyda, "biz muhalifler olarak Kurban Bayramında ateşkes istiyoruz ancak rejim saldırılarına devam ederse biz de karşılık vermek zorunda kalacağız" dedi.

LÜBNAN'DA MÜLTECİLER 100 BİN SINIRINI AŞTI

Türkiye'den sonra Lübnan'daki Suriyeli mültecilerin sayısı da 100 bini geçti. Lübnan böylece Ürdün ve Türkiye'den sonra Suriyeli mültecilerin en çok sığındığı üçüncü ülke oldu.

BİZE ULAŞIN