Lavrov yine Suriye'yi savundu

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'de yaşanan iç savaşın tüm Ortadoğu'da planlanan jeopolitik bir oyunun parçası olduğunu söyledi.

Rossiskaya Gazeta'ya açıklama yapan Lavrov, bazı ülkelerin Suriye'de şiddetin artması ile ilgilendiklerini, bunu Ortadoğu haritasının yeniden çizilmesinin bir parçası olarak gördüklerini ifade etti.

"Her ne zaman Suriye'de sorunun çözülmesi yönünde ümitler oluşsa, tansiyonun düşmesine birileri engel oluyor. Suriye'de kan akmasının devam etmesi için teşvikkar oluyor." eleştirisinde bulunan Lavrov, bu konuda bazı muhalif gruplardan bilgi aldıklarını aktardı.

Batılı ülkelerin muhalif grupları Beşşar Esed rejimine karşı direnmeleri konusunda zorladığını kaydeden Lavrov, "Onlar Esed rejimi düşene kadar savaşmaları konusunda teşvik ediliyor." dedi.

Muhalif grupların Esed yönetimine karşı uyguladığı "terör" saldırılarının kritik zamanlamasına da dikkat çeken Lavrov, "Bu, Ortadoğu haritasının yeniden çizilmesinin bir parçası. Birçok grup kendi çıkarlarını korumaya çalışıyor. İran rejimine yakınlığı ile görülen Esed de bu büyük oyunda günah keçisi oldu." tespitinde bulundu.

Suriye'de yüzlerce yıldır yaşayan Hristiyanların, azınlıkların ve Rus vatandaşların yaşamlarının garantisinin Esed olduğunu kaydeden Lavrov, azınlıklar ve diğer gruplarla birlikte Suriye liderinin h'l' toplumun üçte birinin desteğini aldığını savundu.

BATININ KAFASINDA İRAN VAR

Büyük oyunu örtmek için Esed'in bir çeşit umacı haline getirildiğini vurgulayan Lavrov, Ortadoğu'nun yeniden haritasının çizilmesi yönündeki sürecin devam ettiğini, birçok Batılının kafasında Suriye'den çok İran olduğunu söyledi. Rus bakan kendi pozisyonlarının ise her zaman aşamalı ve bölge halkının talepleri doğrultusunda bir değişimden yana olduğunu belirtti.

Ortadoğu, Kuzey Afrika ya da dünyanın herhangi bir bölgesinde vatandaşların kendi ülkelerinde daha iyi ve saygıdeğer şartlarda yaşama isteklerinin çok doğal olduğuna değinen Lavrov, kendilerinin de bu tür talepleri destekleyebilecekleri, ancak Arap Baharı'nda durumun dışarıdan müdahaleye dönüştüğünü vurguladı.

Gelecek hafta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi'nin Moskova'yı ziyaret edeceği bilgisini veren Lavrov, Batılı ülkelerin Suriye'de uzun süreçli ve güvenilir bir çözüm bulmak için destek sağlamadıklarını kaydetti.

BİZE ULAŞIN