Çatışmasız bayram umudu

BM Suriye Özel Temsilcisi İbrahimi, muhaliflerin uyacaklarını açıkladıkları Kurban Bayramı ateşkes planını Esad yönetiminin de kabul ettiğini söyledi. Ramazan Bayramı'nı hatırlatan Ankara ise ateşkesten umutsuz

Suriye'de Kurban Bayramı boyunca ateşkes uygulanması için Ankara muhalifleri ikna etti. Muhalifler kendilerine yönelik saldırı olmadığı müddetçe, ateşkese uyma sözü verdi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı ikna etmeye çabalayan BM ve Arap Ligi Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi önce Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na Şam'dan olumlu sinyal getirdi. İbrahimi, Esad'ın "Bayramlar kutsaldır" diyerek barışa kapı araladığını söyledi. Ancak kısa süre sonra Şam'dan yapılan açıklamalarda ateşkes için muhaliflerin silah bırakması şartı eklendi. Ankara'da bayram ateşkesi için umut azalırken İbrahimi, Kahire'de Esad'ın ateşkesi kabul ettiğini duyurdu. Ancak Şam, "Askeri yetkililer planı inceliyor, kararı bugün vereceğiz" açıklamasını yaptı. Diplomatik kaynaklar, Esad'ın geçtiğimiz bayram öncesinde ve nisan ayında da ateşkes için taahhütte bulunduğunu ancak "Birliklerimi kaydırıyorum" diyerek ikmal yaparken, bomba yağdırmaya devam ettiğine işaret etti. Muhalif El Nusra cephesi ise ateşkese uymayacaklarını açıkladı.

BAYRAM ÖNCESİ 53 ÖLÜ

Cuma günü kurban bayramının birinci gününü kutlayacak olan Suriye'de Şam'ın banliyösü Duma'da aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 36 ceset bulundu. Muhalifler Esad rejimine bağlı Şebbiha militanlarının katliam yaptığını açıklarken, devlet televizyonu "teröristleri" suçladı. Ülkede düzenlenen operasyonlarda dün toplam 53 kişi öldü.

RUSYA'DAN STİNGER İDDİASI
Öte yandan Rusya, Suriyeli muhaliflerin ABD yapımı karadan havaya Stinger füzeleri kullandığını iddia etti. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye sınırında tank ve füze bataryalarından oluşan zırhlı araçlarla tatbikat gerçekleştirmesinin ardından Şanlıurfa merkeze bağlı Mehmetçik köyü yakınına hava savunma sistemi yerleştirildi. Uçaksavar ve füze rampalarının bulunduğu alanda güvenlik en üst seviyeye çıkarıldı.

BİZE ULAŞIN