Savaşta ölen köpeğe madalya verildi

Afganistan'da görev yaparken ölen köpek, madalya ile ödüllendirildi.

İngiltere, Afganistan'da görev yaparken ölen özel eğitimli köpeği ülkenin kahraman hayvanlara verilen en yüksek madalyası ile onurlandırdı.

Kraliyet Ordusu Veteriner Onbaşı Liam Tasker ile birlikte Afganistan'da yol kenarına yerleştirilen bombaları bulmak için özel olarak eğitilen Springer spaniel cinsi Theo'ya Londra'da yapılan törende Dickin Madalyası verildi.

Törene askerler ve orduda görevli köpekler katıldı.

Mart 2011'de Helmand vilayetindeki silahlı çatışmada öldürülen 26 yaşındaki bakıcısı Tasker'ın yasını tutan Theo, birkaç saat sonra felç geçirerek ölmüştü. Tasker ve Theo, aynı askeri uçakla Afganistan'dan İngiltere'ye getirilmişti.

Tasker'ın annesi Jane Duffy, törende yaptığı konuşmada, oğlu ile Theo'nun birbirlerine son derece bağlı olduğunu ve Theo'nun Tasker'ın ölümüne dayanamadığı için felç geçirdiğini söyledi.

Duffy, sözlerine şöyle devam etti:

"Keşke burada olup bu madalyayı birlikte alsalardı."

İngiltere, 1943 yılından bu yana asker, polis ya da arama kurtarma ekipleri ile birlikte görev yapan ve kahramanlıkları ile gündeme gelen hayvanlara Dickin Madalyası veriyor.

Theo, Dickin Madalyası ile onurlandırılan 28. köpek oldu.

Dickin Madalyası ile ödüllendirilen ilk köpeklerden biri, Rip adı verilen bir kırmaydı. Londra'da bomba sığınağında terk edilmiş halde bulunan ve bir bekçi tarafından sahiplenilen Rip, 1940'daki Nazi bombardımanı sırasında yıkılan binaların enkazı altından 100'den fazla kişiyi kurtarmıştı.

Dickin Madalyası alan hayvanlar arasında II. Dünya Savaşı sırasında cepheden bilgi taşıyan posta güvercinleri ve atlar da bulunuyor. Madalya, şimdiye kadar sadece tek bir kediye verilmiş. 1949'da Yangtze Nehri'nde Çin askerleri tarafından vurulan HMS Amethyst Gemisi'nin maskotu olan Simon, bir şarapnel parçası ile ağır yaralanmasına karşın kısa sürede iyileşip gemideki fare yakalama görevine geri dönmüş.

BİZE ULAŞIN