Arakan'a bayram gelmedi

Myanmar'ın Arakan eyaletinde Müslümanlar ile Budistler arasında 6 gündür devam eden çatışmalarda ölü sayısı 112'ye çıktı. 2 bin ev de yakılınca Müslümanlar, Kurban Bayramı'nı kutlamama kararı aldı

Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar'ın batısındaki Arakan eyaletinde yaşayan Müslümanlar ile Budistler arasındaki etnik çatışmaların alevlenmesi nedeniyle Kurban Bayramı kutlamaları iptal edildi. Pazar gününden bu yana Arakan eyaletindeki 4 kentte devam eden çatışmalarda ölenlerin sayısı dün 112'ye çıktı. 10'u çocuk olmak üzere 72 kişinin de yaralandığı eyalette 2 binden fazla ev de ateşe verilince birçok bölgede sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Çatışmalardan kaçmak için botlarla Naf Nehri'ne açılan yedi kayıktan 3'ü batırıldı.

ANKARA: HAREKETE GEÇİN

Myanmarlı yetkililer, ölen ve yaralananların her iki taraftan olduğunu bildirirken, çatışmaların sonlandırılması için tüm güçlerin seferber edildiğini duyurdu. Ancak bölgede çatışmaların önüne geçilemeyince ülkenin en etkili İslam topluluğu olan Myanmar Müslümanlar Birliği, yaşananları protesto etmek için bu yıl Kurban Bayramı'nın ülke genelinde kutlanmayacağını bildirdi. Yapılan açıklamada "Arakan'da kardeşlerimiz katledilirken ve evleri yakılırken biz bayram kutlaması yapamayız. Ayrıca Myanmar hükümeti ülkenin hiçbir yerinde can güvenliğimizi garanti edemiyor" denildi. Rakhine Budistleri ve Rohingya Müslümanları arasındaki çatışmalarda hazirandan bu yana ölenlerin sayısı 200'e yaklaştı. 50 bin Müslüman ile 10 bin Budist, mülteci kamplarına sığınmak zorunda kalmıştı. Bir süredir demokrasi reformlarını hayata geçiren Myanmar'da Müslümanlar ile Budistler arasındaki gerginlik tüm dünyada da endişe ile izleniyor. ABD, şiddetin derhal durdurulmasını isterken BM de çatışmaların devam etmesi halinde ülkedeki siyasi reform sürecinin tehlikeye gireceğini bildirdi. Türkiye Dışişleri Bakanlığı da olayların sona erdirilmesi için gerekli önlemlerin zaman geçirilmeksizin alınması yönünde Myanmar hükümetine çağrı yapıldığını açıkladı. BM verilerine göre Myanmar'da yaklaşık 800 bin Rohingya Müslüman yaşıyor.

BİZE ULAŞIN