Ateşkeste 300 kişi öldü

Kurban Bayramı boyunca sürmesi gereken BM destekli ateşkes, iki tarafın saldırıları kesmemesi yüzünden başarısız oldu. Ülke çapında 3 günde en az 300 kişi öldü

BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi'nin aracılığı ile Suriyeli muhaliflerle Esad rejimi arasında yapılan ve Kurban Bayramı boyunca sürmesi gereken sözde ateşkesin ilk 3 gününde en az 300 kişi öldü. Suriye'de Cuma günü başlayan bayramın ilk gününde 150, ikinci gününde 120, dün de en az 30 kişinin öldüğü bildirildi. Esad güçlerinin dün Şam'ın doğusundaki Sünni mahalleler Erben, Harasta ve Zamalka'yı savaş uçaklarıyla bombaladığı bildirildi. Şam ile Halep arasındaki Maret El Numan'da haftalardır süren çatışmaların bayramda da hız kesmeden devam ettiği belirtildi. Ancak Suriye'de siyasi çözümden umudunu kesmeyen İbrahimi'nin, Kasım başında BM Güvenlik Konseyi'ne yeni bir teklifle gelmeye hazırlandığı bildirildi. İbrahimi'nin önümüzdeki günlerde Çin ve Rusya'ya gideceği ve muhaliflerle Esad arasında bir anlaşma için zemin arayacağı belirtildi.

MEKKE'DE PROTESTO

Hac görevlerini yapmak isteyen yüzlerce Suriyelinin dün Mekke'de Suriye lideri Beşar Esad karşıtı protesto gösterisi düzenlediği belirtildi. "Sonun Kaddafi gibi olsun" sloganı atan protestocular, Suudi yetkililerin uyarısından sonra dağıldı. Öte yandan Iraklı Sünni ve Şiilerin Suriye'de karşı saflarda çatıştığı iddia edildi. New York Times gazetesine göre, Sünniler muhaliflerin yanında savaşırken, Şiiler ise İran'a giderek uçakla Şam'a geçip başkentte güvenliği sağlamaya çalışıyor.

BİZE ULAŞIN