Yanukoviç zafer ilan etti ama...

Ukrayna'da Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in Bölgeler Partisi dün yapılan parlamento seçimlerinden zaferle çıktığını öne sürdü.

Parlamentonun 450 üyesinin belirleneceği seçimlerde oyların yaklaşık yüzde 15'i sayıldı.

Buna göre Bölgeler Partisi oyların yüzde 38'ini, hapisteki eski Başbakan Yulia Timoşenko'nun partisi Anavatan ise yüzde 20'sini aldı.

Bu sonuçlar sandık çıkış anketlerinden büyük farklılık gösteriyor.

Sandık çıkış anketleri Bölgeler Partisi'nin yüzde 28, Anavatan Partisi'nin yüzde 24,7 Dünya Ağırsıklet Boks Şampiyonu Vitali Kliçko'nun liderliğini yaptığı liberal Udar (Yumruk) partisinin ise yüzde 15,4 oy alacağına işaret ediyor.

Bu anketler ayrıca aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin de ilk kez parlamentoya gireceğini gösteriyor.

Gözlemciler, ne ilk sonuçların ne de sandık çıkış anketlerinin sonucu tam olarak yansıtabileceğine dikkat çekerek resmi sonuçların beklenmesi gerektiğini vurguluyor.

Resmi sonuçların bugün ilerleyen saatlerde açıklanması bekleniyor.

Parlamentodaki sandalyelerin yarısı parti listelerine göre, yarısı da çoğunluk sistemine göre belirleniyor.
'Halk Cumhurbaşkanı'na güveniyor'

Başbakan Mikola Azarov, 3500 yabancı gözlemcinin izlediği seçimi kazandıklarını belirterek "Sonuçlar, halkın Cumhurbaşkanı'nın politikalarına güvendiğini gösteriyor" dedi.

2009'da başbakanken Rusya'dan fahiş fiyatla gaz alarak devleti milyarlarca dolar zarar uğratmakla suçlanan ve yetkilerini kötüye kullanmaktan yedi yıl hapis cezasına çarptırılan Yulia Timoşenko oyunu hapishanede kullandı.

Bu hafta New York Times gazetesinde çıkan bir yazıda, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın ara seçim raporunda kaygı verici eğillimler olduğunu belirttikleri aktarılmıştı.

Bu kaygıların arasında hükümet kaynaklarının iktidar partisinin adayları için kullanılması, medya üzerinde sansür, oy satın alma ve seçim komisyonlarının işleyişinin şeffaf olmaması bulunuyor.

Muhalefet yanlıları, Timoşenko'nun seçimlerde aday olamaması için mahkum edildiği ve cezaevine konduğuna inanıyor.

Timoşenko'nun hapis kararından sonra AB ile Ukrayna'nın imzalayacağı bir dizi anlaşma süresiz olarak ertelenmişti.

Küresel ekonomik kriz ve emeklilik ve vergi politikaları Ukrayna'nın 46 milyonluk nüfusunu olumsuz etkiledi.

Hükümet kamu çalışanları ve emeklilerinin maaşlarını artırarak halkın tepkisini azaltmaya çalışıyor.

Ancak BBC Kiev muhabiri David Stern, bunun 2 milyar dolar bütçe açığına neden olduğunu ve bu durumun ülkenin IMF'den kredi almasını zorlaştıracağını söylüyor.

BBC Türkçe

BİZE ULAŞIN