40 PYD'li öldürüldü iddiası

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı durumundaki Demokratik Birlik Partisi (PYD) arasında Halep'te çatışmaların çıktığı bildirildi.

Halep'in Eşrefiye ve Şeyh Maksud mahallelerinde gösteri düzenleyen PYD milisleri ile ÖSO güçleri arasında çıkan çatışmalarda 19 ÖSO ve 40 PYD mensubunun hayatını kaybettiği iddia edildi.

ÖSO'dan yapılan açıklamada, Esed güçlerinin Eşrefiye'den çekilmesinin ardından bölgeye giren ÖSO güçlerinin PYD milislerinin direnişiyle karşılaştığı belirtildi. Açıklamada ''ÖSO Arab'ı, Türkmen'i ve Kürd'üyle tüm halkın Esed rejimine karşı direnişidir. ÖSO'nun Esed rejiminden kurtardığı bölgelerde başka bir gücün otorite kurmaya çalışması Esed rejimini güçlendirir, muhalefeti zayıflatır. PYD Suriye Kürtlerini temsil etmemektedir'' ifadeleri kullanıldı.

Yerel kaynaklar, çatışmaların ardından, iki tarafın da karşılıklı rehin alma eylemleri yaptığını belirtirken, Halep-Afrin yolu üzerinde, ÖSO tarafından alıkonulan 300 PYD üyesinden 150'sinin serbest bırakıldığını ve karşılıklı takas müzakerelerinin devam ettiğini bildirdi.

PYD DİĞER KÜRT GRUPLARINI SORUMLU TUTUYOR

PYD'den yapılan açıklamada Halep'te ÖSO ile yaşanan çatışmalardan Suriye Ulusal Kürt Konseyi(SUKK) sorumlu tutuldu. PYD açıklamasında, ÖSO ile çıkan çatışmada 40 PYD mensubunun hayatını kaybettiği ve 19 ÖSO mensubunun öldürüldüğü ileri sürüldü. Açıklamada SUKK, ÖSO ile PYD'nin arasını açmakla itham edildi.

SUKK'dan yapılan açıklamada ise ''PYD'nin ÖSO ile çatışmasının sadece Esed rejiminin çıkarlarına hizmet ettiği'' vurgulandı.
Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü (SOHR) ise ÖSO çatısı altında faaliyet gösteren bazı grupların insan haklarına aykırı hareket ettikleri ileri sürdü. SOHR Genel Müdürü Rami Abdurrahman, ÖSO'nun Esed güçlerini çıkarttığı bazı bölgelerde otorite boşluğundan kaynaklanan sorunların yaşandığını aktardı.

BİZE ULAŞIN