Etnik çatışma korkusu

Suriyeli muhaliflerin Halep'in Kürt mahallesi Eşrefiye'ye girmeleri sonucu çıkan çatışmada 30 kişinin hayatını kaybetmesi, etnik savaş korkusunu alevlendirdi. Çatışmalar Türkiye sınırına da sıçradı

Suriyeli muhaliflerden bir grup silahlı militanın Halep'in Kürt mahallesi Eşrefiye'ye girerek PKK'nın Suriye kolu olan PYD'ye mensup Kürt milislerle çatışması sonucu 30 kişinin hayatını kaybetmesi, iç savaş nedeniyle kritik bir dönemden geçen Suriye'de etnik savaş korkusunu yeniden alevlendirdi. Perşembe günü muhaliflerin mahalleye gelerek birçok noktada ulaşımı engellediklerini ve Kürt güvenlik görevlileriyle çatıştıklarını kaydeden kaynaklar, her iki taraftan toplam 200 civarında kişinin esir alındığını bildirdi. Çatışmaların Türkiye sınırındaki Kestel kasabasına da sıçradığı açıklanırken, PKK da 'desteğe hazırız' dedi.

DURUM ŞİMDİLİK SAKİN

Kürtlerin oluşturduğu Halk Savunma Birlikleri Komutanı Sipan Hemo, Eşrefiye saldırısının arkasında Kürt Azadi Partisi'ne yakın kişilerin olduğunu iddia etti. Özgür Suriye Ordusu'ndan dün yapılan açıklamada da, esirlerden 120'sinin serbest bırakıldığı bildirilerek, "bir yanlış anlama" olduğu vurgulandı. Tarafların dün ayrıca karşılıklı elçi göndererek tansiyonu düşürecek adımları attıkları, muhalif cephe arasında yaşanacak gerilimlerin Beşar Esad yönetiminin işini kolaylaştıracağı noktasında mutabakat sağlandığı açıklandı. Geçtiğimiz haziran ayında Suriye ordusunun bölgeden çekilmesinden sonra Halep ve çevresinde bulunan Afrin, Kobani ve Amuda kasabaları tamamen Kürtlerin denetimine girmişti. Kürtler, bölgede denetimi sağladıktan sonra Özgür Suriye Ordusu ve diğer muhalif yapılanmalarla buralara müdahale edilmeyeceği yönünde anlaşmaya varmıştı. Muhaliflerin Kürt bölgelerine saldırıda bulunması, bu anlamda bir ilk olma özelliğini taşıyor.

DIŞİŞLERİ: İZLİYORUZ

Konuyla ilgili Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise "Gelişmeleri yakından izliyoruz. Çatışma haberleri doğruysa, Suriye'de devam eden kaos ortamının geldiği son boyutu gösteriyor" denildi.

Türkiye'ye 3 havan topu daha düştü
İlân edilen ateşkese rağmen, Suriye'de dün de silahlar susmadı. Suriye ordusuna bağlı birlikler çeşitli kentleri havadan ve karadan bombalamayı sürdürdü. Dünkü çatışmalarda en az 50 kişi hayatını kaybederken, dört günlük bayram ateşkesinin bilançosu da 500 ölüye yaklaştı. Öte yandan, dün başkent Şam'ın dış mahallelerinden Caramana'da meydana gelen bombalı saldırıda 12 kişi yaşamını yitirdi. Hıristiyanların ve Dürzilerin çoğunluğu oluşturduğu mahallede daha önce de bir cenaze töreni sırasında saldırı düzenlenmişti. Dün ayrıca Hatay'ın Reyhanlı ilçesine bağlı Beşaslan köyüne 3 havan mermisi düştü.

Aç kalan Esad askerleri Türkiye'ye sığındı
Suriye ordusuna mensup 29 askerin, açlık nedeniyle önceki gece geç saatlerde Hatay'ın Altınözü ilçesine bağlı Ziyaret köyündeki sınır noktasına gelerek Türk yetkililerden sığınma talep ettiği ortaya çıktı. Suriye'nin İdlib kenti yakınlarındaki Allani köyünde Özgür Suriye Ordusu'nun saldırılarıyla mahsur kalan askerlerin, açlıktan ölmemek için Türkiye'ye sığınmak zorunda kaldıkları bildirildi. Askerlerin konvoyla Altınözü'ne getirildiği ve ifadelerinin alınmasından sonra güvenli bir alanda tutuldukları, yaralı askerlerin tedavisine ise başlandığı kaydedildi.

BASKINDAN FOTOĞRAFLAR ORTAYA ÇIKTI
Suriyeli muhaliflerin Eşrefiye'ye yaptıkları baskının fotoğrafları da ortaya çıktı. Fotoğraflarda silahlı milislerin sokakta devriye gezdiği görülüyor. Dün çatışmalarda ölenlerin cenaze törenlerinde intikam yeminleri edilerek öfkeli sloganlar atıldı.

BİZE ULAŞIN