ABD'de bilanço çok ağır

Sandy Kasırgası 100'den fazla can aldı. ABD'ye maliyeti ise 50 milyar dolardan fazla...

ABD'de doğu yakasındaki eyaletleri yıkıp geçen ve ortalığı savaş alanına çeviren Sandy Kasırgası'nın neden olduğu tahribat düşünülenden daha büyük oldu.

ÖLÜ SAYISI 100'Ü GEÇTİ

ABD genelinde bu akşam saatleri itibariyle ölenlerin sayısı 55'e yükseldi.

Haiti'de de Sandy Kasırgası nedeniyle ölenlerin sayısının 54'e yükseldiği bildirildi. Sivil Koruma Ajansı Müdürü Marie Alta Jean-Baptiste, bir kişinin şiddetli yağmurlar nedeniyle yükselen nehirden geçmeye çalışırken boğulduğunu, bir kişinin ise toprak kayması sonucu öldüğünü açıkladı.

50 MİLYAR DOLARLIK YIKIM

Kasırganın ABD'ye maliyeti de beklenenden büyük. Birinci kategoride kasırga olarak öngörülen, ancak yavaş seyretmesi ve soğuk hava akımları ile buluşmasından kaynaklanan enerji birikimi ile, ikinci kategori derecesinde, beklenenden çok daha büyük yıkımlara ve su baskınlarına neden olan Sandy Kasırgası'nın, önceleri 20 milyar dolar olarak görülen maliyetinin, 50 milyar doları geçeceği bildirildi.

İRAN'DAN YARDIM TEKLİFİ

İran, ABD'deki Sandy kasırgasında zarar görenlere yardım etmeye hazır olduğunu bildirdi.

Fars Haber Ajansı'na açıklamada bulunan İran Kızılayı Arama ve Kurtarma Kurumu Başkanı Mahmud Muzaffer, ''ABD'deki Sandy kasırgasında zarar görenlere yardım etmeye hazırız'' dedi.

Sel ve fırtınadan zarar görenlere yardımda tecrübeli olduklarını belirten Muzaffer, Amerikalı yetkililerin yardım talebinde bulunması halinde, İran Kızılayı'nın en kısa sürede tam donanımlı olarak yola çıkacağını söyledi.

ABD'de 17 eyaleti etkileyen Sandy kasırgasında 50'den fazla kişinin hayatını kaybettiği ve milyarlarca dolar maddi hasar olduğu belirtiliyor.

BİZE ULAŞIN