'İran’ın nükleer silahı olursa ...'

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Daily Telegraph gazetesine verdiği demecinde Türkiye'nin de birkaç yıl içinde nükleer güce dönüşeceğini iddia etti.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Daily Telegraph gazetesine demecinde, İran'ın orta derecede zenginleştirilmiş uranyumu sivil amaçlı olarak kullanarak krizi sadece bir süre ertelediğini, diplomasinin ve yaptırımların sonuç vermeyeceğini ve Tahran'ın bir yıl içinde nükleer hedefleri nedeniyle hesap vermeye mecbur edileceğini söyledi...

Barak'a göre, Tahran'ın geri adım atmasının üç nedeni olabilir. Bunlardan biri Amerika'nın ya da İsrail'in saldırısını önlemek. Barak'a göre bu, krizin Amerikan başkanlık seçimleri öncesinde tırmanmasını engellemeye yönelik bir manevra da olabilir. Diğer neden ise Birleşmiş Milletler'e amacın elektrik enerjisi üretmek olduğu mesajını vermek.

Barak demecinde İran'ın nükleer silah üretmekte kararlı olduğunu, bu durumda Orta Doğu'da nükleer silahlanma yarışının başlayacağını, Suudi Arabistan'ın birkaç hafta, Türkiye'nin de birkaç yıl içinde nükleer güce dönüşeceğini iddia etti.

Ehud Barak, Times gazetesine demecinde de Suriye'nin kitle imha silahlarının Hizbullah'ın eline geçmesinden endişe ettiklerini, ancak savaşın İsrail için bir fırsata da dönüşebileceğini belirtti. Barak'a göre, Esad'ın devrilmesi durumunda İsrail'in varlığını tehdit eden Şii militarizm ağı da darbe alacak. Esad düşerse Hizbullah ve İran da zarar görecek.

BİZE ULAŞIN