Muhaliflerin silahı Esad'dan

Suriyeli muhaliflerin silahlarının önemli bir bölümünü Esad rejiminden sağladığı ortaya çıktı. Suriye piyasasında 2 dolar olan kurşunlar devletten 1.6 dolara satın alınabiliyor

Çarşamba 31.10.2012
Son Güncelleme: Çarşamba 31.10.2012
ABONE OL
Suriye'de 19'uncu ayını geride bırakan halk ayaklanması kanlı bir iç savaşa dönüşürken, muhaliflerin kullandıkları silahların yarıya yakınını Beşar Esad yönetimine bağlı kişilerden temin ettikleri ortaya çıktı. Fransız AFP ajansının haberine göre, rejim saflarında yer almaya devam ettiği halde silah satışını organize eden birçok isim, muhaliflere istedikleri türde mühimmatı kolaylıkla temin ediyor, silahlar üçüncü kişiler vasıtasıyla muhaliflere ulaşıyor. AFP'ye konuşan ve Halep'te yaklaşık 200 kişiden oluşan özel bir birliği yöneten Ebu Mahir kod adlı muhalif komutan, ellerindeki silahları piyasadan ve Esad'ın adamlarıyla Şebbiha milislerinden sağladıklarını açıkladı. "Silah satışına aracılık eden bazı ajanlara ve eski dostlara ulaşmak hiç de zor değil" diyen Ebu Mahir, yine de ellerinde ciddi silahların bulunmamasından yakındı. Normal şartlarda Suriye piyasasında kurşunların tanesinin 2 dolar civarında olduğunu kaydeden Ebu Mahir, Esad'ın adamlarından aynı kurşunları 1,6 dolara satın aldıklarını söyledi. Ebu Mahir "Şebbiha milislerinin tanrısı paradır. Onlar paradan başka hiçbir şeyi önemsemez. Şebbiha'ya para verirsen sana en değerli varlığını bile satıverir. Esad'ın adamları silahlara kolaylıkla ulaşıyor, biz de onlardan alıyoruz" şeklinde konuştu.

CAMİ YERLE BİR OLDU
Öte yandan, Esad güçleriyle muhalifler arasındaki çatışmalar, kurban bayramından sonra yeniden hız kazanırken, Suriye ordusuna bağlı savaş uçakları Şam'da şimdiye kadarki en ağır hava bombardımanını düzenledi. Halep, Humus ve İdlib'deki saldırılarla birlikte, son iki günde 40'ı çocuk, 30'u kadın 150'ye yakın insan hayatını kaybetti. Esad güçlerinin saldırısı sonucu Maarrat El Numan'da bir cami yerle bir oldu.

"İstihbarat Şam'dan sızdırıldı"
Rusya'da yayımlanan Kommersant gazetesi, Moskova-Şam seferini yaparken Ankara'ya indirilen ve taşıdığı kargoya el konulan Suriye uçağıyla ilgili istihbarat bilgisinin Şam'dan sızdırıldığını iddia etti. Rusya ve Türkiye arasında uçağın taşıdığı kargonun iadesi konusunda görüşmelerin devam ettiğini de yazan gazete, Suriyeli pilotun ısrarına rağmen el koyma işlemi sırasında kendisine makbuz verilmediğini de kaydetti.

Şam'da tümgenerale suikast
Dün Suriye'nin başkenti Şam'da düzenlenen bombalı saldırıda Hava Kuvvetleri'ne mensup üst düzey yetkililerden Tümgeneral Abdullah Mahmud El Halidi hayatını kaybetti. Suriye resmi haber kaynaklarının bildirdiğine göre, suikast başkentin merkezi semtlerinden Rükneddin'de gerçekleştirildi. Şam, benzer bir saldırıya en son temmuz ayında sahne olmuş, içlerinde Savunma Bakanı Davud Raciha'nın da bulunduğu birçok üst düzey yetkili öldürülmüştü.