Sınırda sert çatışmalar

Suriye'nin Türkiye sınırına sıfır noktasında bulunan yerleşim yerlerinde çatışmalar sürüyor. Suriye'nin Türkiye sınırına sıfır noktasında bulunan Harim kasabasında dün gece şiddetini arttıran çatışmalar dolayısıyla Harim kasabasının hemen karşısında bulunan Türk köyü olan Beşaslan'da endişe hakim.

Özellikle gece şiddetini arttıran Harim kasabasındaki çatışmalar sırasında uçaksavar ve ağır makineli silah mermileri Hatay'ın Reyhanlı ilçesine bağlı Beşaslan köyüne düştü.

Gece 02.00'a yerini sessizliğe bırakan çatışmalar, bugün sabahın ilk ışıklarından itibaren yeniden başladı. Harim Kasabasında Kale ve Çiftlik denilen bölgelerde konuşlanan Suriye askerlerinin Harim kasabasını terk etmelerini isteyen muhalifler, Kale ve Çiftlik bölgelerine saldırı düzenledi. Suriye askerleri ise, muhaliflere bu bölgelerden top atışı ve ağır makineli silahlarla karşılık veriyor.

Suriye'nin Harim kasabasında Beşer Esad'a bağlı Suriye askerleri ile Özgür Suriye ordusuna mensup muhalifler arasında yaşanan çatışmalar dolayısıyla Harim kasabasının hemen karşısında bulunan Türkiye'nin sınır köyü olan Beşaslan köyünde yaşayan Türk vatandaşları köylerinin Suriye tarafından gelen mermi ve topların hedefi haline geldiğinden yakındı. Besaslan sakinleri, köylerine 200 metre uzaklıktaki Harim kasabasındaki çatışmaları evlerinin damlarından izliyor.

Bu arada, Suriyeli yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Türkiye sınırındaki bütün yerleşim yerleri muhaliflerin kontrolüne geçti. Yaklaşık 3 aydır sınır köyleri ile kasabalarını ele geçirmek için Suriye Ordusu ile çatışan muhalifler, iki haftadır Harim kasabasını kontrol altına almaya çalışıyor. Harim kasabasının neredeyse tamamında kontrolü elinde bulunduran muhalifler, Kale ve Çiftlik bölgelerindeki Suriye askerlerinin de kaçması halinde sınırdaki bütün köylerin kontrolünü eline geçirmiş olacak.

BİZE ULAŞIN