ABD'yi sarsan şok istifa

ABD Merkezi Haberalma Örgütü (CIA) Direktörü David Petraeus, görevinden istifa etti.

Evlilik dışı ilişkide bulunduğunu kabul eden Petraeus, Başkan Barack Obama'ya gönderdiği dilekçesinde, istifasını kabul etmesini istedi.
Petraeus, CIA'ye gönderdiği mektupta ise 37 yıldır evli olduğunu, evlilik dışı ilişkiye girerek, ''Büyük bir sağduyusuzluk örneği'' sergilediğini belirtti.
Davranışını bir eş ve CIA gibi bir örgütün lideri için, ''Kabul edilemez'' olarak niteleyen Petraeus, Başkan Obama'nın büyük bir incelikle istifasını kabul ettiği yazdı.

ÜNLÜ YAZAR ÇIKTI

Petraeus, Afganistan'daki NATO güçlerinin komutanı olarak görev yaptıktan sonra Eylül 2011'de CIA'in başkanlığa atanmıştı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Başkan Obama'nın, Petreaus'un istifa ederek son derece onurlu davrandığını düşündüğünü söyledi.
Ulusal İstihbarat Başkanı James Clapper ise Petraeus'un istifasını büyük kayıp olarak değerlendirdi.

ABD Merkezi Haberalma Örgütü CIA'nın Başkanı David Petraeus'un görevinden istifa etmesine yol açan, evlilik dışı ilişki yaşadığı kadının, Petraeus'un da biyografisini yazan Amerikalı ünlü yazar Paula Broadwell olduğu ortaya çıktı.

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI, Petraeus ile ilişki yaşadığı belirlenen yazar Paula Broadwell hakkında soruşturma başlattı. Yetkililer, soruşturma sonucu herhangi bir ceza öngörülmediğini, FBI ajanlarının, yazar Broadwell'den, yaşadıkları evlilik dışı ilişki sırasında CIA Başkanı Petraeus'tan herhangi bir gizli bilgi alıp almadığını öğrenmeye çalıştıklarını açıkladı.

Adının açıklanmasını istemeyen bir Amerikalı yetkilinin verdiği bilgilere göre, biyografi kitabını yazan Harp Akademisi ve Harvard Üniversitesi mezunu Paula Broadwel ile CIA Başkanı 60 yaşındaki David Patraeus'un yaşadığı kaçamak, FBI'nın Petraesu'un emaillerini incelemesiyle su yüzüne çıktı. Federal Soruşturma Bürosu FBI'nın, 'General David Patraeus'un Eğitimi' adlı biyografi kitabını yazan Paula Broadwell'in, CIA Başkanı'nın e-mail adresine gizlice girmeye çalıştığını belirlediği belirtildi.

Türkiye'de 'çuvalcı general' olarak tanınan CIA Baskani David Petraeus, evlilik dışı ilişki yaşadığı gerekçesiyle dün görevinden istifa etti. ABD Başkanı Barack Obama, evlilik dışı ilişki yaşadığını kabul eden Petraeus'un istifa mektubunu kabul etti. Petraeus, ABD Merkezi Haberalma Örgütü CIA'ye gönderdiği mektupta da, Perşembe günü Beyaz Saray'a giderek istifa mektubunu sunduğunu belirterek, '37 yıllık evliliğim içinde, son derece sağduyusuz bir davranışla, evlilik dışı bir ilişki yaşadım. Böyle bir davranış, ne bir eş olarak ne de bizimki gibi bir örgütün lideri olarak kabul edilemez' dedi.

OBAMA HİZMETLERİ İÇİN TEŞEKKÜR ETTİ

ABD Başkanı Barack Obama, görevinden istifa eden CIA Başkanı David Petraeus'un, kariyeri boyunca hizmetleriyle ülkeyi daha güvenli ve daha güçlü bir hale getirdiğini belirterek, hizmetlerinden dolayı kendisine teşekkür etti. .

Süleymaniye'de Türk askerlerinin başına ABD askerleri tarafından çuval geçirildiği dönemde, ABD'nin Kuzey Irak'tan sorumlu komutanı olan Petraeus, Eylül 2011'de devraldığı CIA başkanlığı görevinden önce ABD'nin Afganistan'daki ordularının komutanı olarak görev yapıyordu.,

BİZE ULAŞIN