Irak Türk hacıları mağdur etti

Suriye'deki iç karışıklıklar nedeniyle bu yıl Irak üzerinden Suudi Arabistan'a Hac farizası için giden yüzlerce hacı, dönüş yolunda mağdur oldu.

Suudi Arabistan'dan otobüslerle Irak'a giren yüzlerce hacının 36 saattir Irak hükümeti tarafından bekletildiği bildirildi. Türk hacılar, gidişte yaşadıkları sıkıntının aynısını yaşadıklarını belirterek, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun seslerini duymasını istedi.

Alınan bilgiyi göre, Kurban Bayramı öncesinde kara yoluyla kutsal topraklara giden yüzlerce hacı, gidiş yolunda olduğu gibi dönüş yolunda da Irak merkezi hükümeti tarafından bekletilmeye başlandı.

Cihan Haber Ajansı'na telefonla ulaşan Türk hacılardan Şahin Günel, 36 saattir Irak'ta bekletildiklerini söyledi. Hiçbir ihtiyaçlarını karşılayamadıkları için büyük bir mağduriyet yaşadıklarını anlatan Günel, Türkiye'nin kendilerine yardım etmesini istedi. Hacca giderken Irak'ın vizeyi problem yaptığını ve Türkiye'nin araya girmesiyle problemin çözüldüğünü hatırlatan Günel, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'ndan yardım beklediklerini kaydetti. Irak askerlerinin kendilerine hakaret ettiğini iddia eden Günel, sağlık sorunları olan hacılara kimsenin yardım etmediğini söyledi.

Türk hacılardan Şaban Kılıç ise neden bekletildiklerini bilmediklerini belirterek, kendileri hiçbir konuda bilgi verilmediğini ifade etti. Kılıç, Türkiye'de önce dua sonra yardım beklediklerini sözlerine ekledi.


BİZE ULAŞIN