Muhaliflerin siyasi kanadında neler oluyor?

Bölünme noktasında olan Suriyeli muhalifler Katar'da Pazartesi'den Cuma'ya kadar süren toplantı zinciri gerçekleştirdi. Toplantının sonunda Suriye Ulusal Konseyinin Başkanlığına George Sabra seçildi. Peki Davutoğlu'nun da katıldığı bu 5 günlük toplantı süreci neyi amaçlıyordu nasıl sonuçlandı?

Suriye muhalifleri geçtiğimiz Pazartesi günü Doha'da bir araya geldi. Suriye halkının meşru temsilcisi kabul edilen ancak son dönemde bölünme noktasına gelen Suriye Ulusal Konsey'inin dışında Amerika'nın işaret ettiği Riyad Seif önderliğinde bir başka muhalif oluşum daha vardı. Suriye Ulusal İnsiyatifi. Bu oluşum Riyad Seif İnsiyatifi olarak da biliniyordu.

Yani Katar'da muhalefetin iki önemli grubu karşı karşıyaydı. Bir de bunların alt grupları vardı, Türkmenler, Kürtler, silahlı gruplar, kanaat önderleri, vs.

Amerika'nın öne sürdüğü plan Suriye Ulusal Konsey'inin feshedilip, muhaliflerin Riyad Seif planı altında, tek çatıda toplanmasıydı.

Müslüman Kardeşlerin ağırlığının olmadığı laik kesimin, kadınların daha fazla temsil edildiği bir oluşumdan bahsediliyordu.

Önce bir meclis seçilip ardından bu meclisin geçici bir hükümet kurması planlanıyordu. Meclis için 50 üye seçildi.

Yeni oluşumda kadın üyelere umulduğu kadar geniş yer verilmedi. Ayrıca daha önce konseye katılmayı reddeden muhalif Kürtlerin bu kez tek çatı altında toplanmayı kabul ettikleri öne sürüldü. Fakat bu konuda da somut bir adım ne yazık ki görülemedi.

Neticede tasfiye noktasındaki Suriye Ulusal Konseyi, kendi seçimini yaparak, yeni liderini belirledi. Burhan Galyun ve Kürt lider Abdülbasit Seyda'dan sonra bu kez konseyin hristiyan üyesi George Sabra başkanlığa seçildi. Konsey "bakın biz radikal İslamcı falan değiliz, başımıza da bir hristiyanı getirdik" mesajı verdi.

Peki bu arada Riyad Seyf planı ne oldu? Suriye Ulusal Konseyi görevine devam mı ediyor? Muhaliflerin uluslar arası arenadaki temsilcisi hala bu konsey mi? Bu sorulara net yanıtlar henüz verilmedi.

Amerika ve Rusya'nın 2 hafta önce "Suriye muhaliflerini kim temsil ediyor?" sorusunun yanıtı belli değil.

Görünen o ki, Katar toplantılarında tek çatı altında birleşme sağlanamadı. Muhalifler hala tam olarak bir arada değil.
Bundan sonraki sürece gelince. Konsey görevine devam edecek. Ardından yeni bir kongre yapılarak, Riyad Seif planı doğrultusunda oluşturulan meclis tanıtılacak ve bu meclis, geçici bir hükümet kuracak. Hükümetle birlikte Suriye Ulusal Konseyi dahil birleşen, birleşmeyen tüm siyasi muhalifler ve askeri kanat, söz konusu geçici kabinenin çatısı altında toplanacak.

Geçici hükümet kurulduğunda, muhalifler hem Özgür Suriye Ordusunun Suriye içerisinde ele geçirdiği bölgelerde hakimiyetini ilan edecek hem askeri operasyonları yönetecek hem de ülke içerisindeki sivillere dışarıdan yardım yapılmasını ve bu yardımların Suriye içerisinde transfer edilmesini organize edecek.


BİZE ULAŞIN