Auguste Rodin sevgilisini nasıl çıldırttı?

Google dünyaca ünlü Fransız heykeltraş Auguste Rodin'i ana sayfasına taşıyarak onurlandırdı.

Peki Auguste Rodin kimdir?

François-Auguste Rodin, 12 Kasım 1840'da Paris'te doğudu. 17 Kasım 1917'de, öldü.
Rodin, gittiği Özel Desen ve Matematik Okulu'nda heykeli keşfetti.1864'te ilk atölyesini tuttu ve 20 yaşındaki Rose Beuret'yle tanıştı. 1871'de Belçika'da ilk kez yapıtlarını sergiledi. Gerçek boyutlu bir insan bedeni çalışması olan eseri tamamladıktan birkaç ay sonra Tunç Çağı adını verdiği bronz heykeline 1875'te başladı.

1882'de ise Adem, Havva ve Düşünen Adam adlı figürlerini yaptı.

1900'de, Uluslararası Sergi vesilesiyle Paris'teki Alma Meydanı'nda yer alan pavyonda, 1902'de ise Prag'da büyük sergi açtı. 1904'te alçıdan yapılmış büyük boy Düşünen Adam heykeli ilk kez Londra'daki International Society'de, bronz versiyonu ise Salon de Paris'de sergilendi. Düşünen Adam 1906'da Pantheon'un önüne yerleştirildi.

Bir süre sonra sevgilisi, daha sonra da en büyük rakibi olacak Camille Claudel'le tanıştı.

Fransa Ulusal Meclisi, arka arkaya yaptığı üç bağışla koleksiyonlarını devlete bırakan sanatçının anısına, Biron Konağı'nı Rodin Müzesi yapma kararı aldı. 29 Ocak 1917'de Rodin ve Rose Beuret evlendi. Rose, 14 Şubat'ta yaşama veda etti. Aynı yıl, 17 Kasım'da ölen Rodin, Meudon'daki Villa des Brillants'ın bahçesine, Rose'un yanına gömüldü. Mezarlarının başında bir Düşünen Adam heykeli yer alıyor.

Camille Claudel

Camille Claudel, 1884'te Rodin'in atölyesinde çalışmaya başladı ve onun ilham kaynağı, modeli, arkadaşı ve giderek sevgilisi oldu ancak hiçbir zaman Rodin'le birlikte yaşamadı.

Rodin'den ayrılan Camille Claudel kendi eserlerini yapmaya başladı. İlk işlerinde Rodin'in etkisi görülür ancak özellikle ünlü heykeli Bronze Waltz (1893) bunun dışında değerlendirilir.

O yıllarda sevgilisi Rodin'in Rose Beuret ile evlenmesi Camille Claudel'i bunalıma soktu. Kendisini atölyeye kapayıp heykelleriyle başbaşa kaldı.

Yaptığı her heykelde Rodin'in izinin aranması bu genç kadını adeta çıldırttı.

Bu kendisinden bir paranoya oluşturdu.1905 yılından itibaren Claudel'de akıl hastalığı baş gösterdi. Heykellerinin birçoğunu kırdı. Rodin'i, fikirlerini çalmakla ve öldürmeyi planlamakla suçladı.

En sonunda çıldıran Camille Claudel, kardeşinin girişimiyle Neuilly-sur-Marne'daki Ville-Evrard akıl hastanesine yatırıldı. Doktorları aileyi sağlığı konusunda sürekli bilgilendirse de annesi ilgilenmeyi kabul etmedi.

Camille Claudel, 30 yıl akıl hastanesinde kaldıktan sonra 19 Ekim 1943'te öldü ve Monfavet mezarlığına gömüldü.

Yaklaşık 90 adet heykelini, eskizlerini ve çizimlerini yok etmişti.

Kaynak: Haber vitrini

BİZE ULAŞIN